VeriBlog

Ahşap Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Ahşap Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Ahşap yüzeyler ısıl ve estetik açıdan tasarruf açısından tercih edilmektedir. Ahşap temizliği için gerekli olan temel uygulamalara geçmeden önce bu yüzeylerin ne kadar süre yıpranmadan, parlaklığını kaybetmeden dayanabileceğini de bilmeniz gerekir. Ahşap yüzeyin tüm parçaları eşit oranlarda kullanılmaz. Bu açıdan bazı bölümler daha sık kullanılır. Sık kullanılan bu parçaların her geçen gün daha fazla yıprandığını herkes bilir. Bu alanlarda zemini korumak için mobilya ve kişisel eşyalarla uyumlu kilim gibi estetik malzemeler kullanılabilir. Bu sayede ahşap zemine zarar verme riskini azaltabilirsiniz. Düzenli olarak yapılırsa ahşap masa temizliği yapmak sizi strese sokmaz ve yormaz. Bunun yanı sıra ahşap merdiven temizliği de daha kolay bir hale gelir.

Ahşap Kapı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap kapılar birçok evde yaygındır. Temizlemesi kolaydır, ancak harika görünmeleri için yapmanız gereken bazı özel durumlar vardır. Kapı için ahşap temizliği, sık sık toz alma ve yumuşak sabunla temizleme gerektirir. Nazik bir temizlik için ılık suyla karıştırılmış yumuşak bulaşık sabunu kullanabilirsiniz. Aşındırıcı olmayan bir süngeri suya batırın ve ahşap kapının yüzeyini ovalayın. Kapı köşelerine veya modeller arasına girmek için diş fırçası da kullanabilirsiniz. Bitirdiğinizde sabun köpüğünü suyla durulayın. Sonrasında ise kapı kenarları temizleyin. Ahşap kapıyı açın ve kapı çerçevesinin kenarlarını temiz, nemli bir bezle silin. Özellikle çok kirliyse, kapıyı temiz tutmak için bezi durulamanız gerekebilir. Budan sonraki adımda ise kapıyı mobilya cilası ile temizleyin. Ahşap kapının yüzeyine az miktarda sıvı mobilya cilası sürün ve ahşabı temiz bir temizlik bezi ile ovalayın. Bu, mevcut kiri temizlemeye ve ahşabın doğal parlaklığını geri kazanmaya yardımcı olur. Bu açıdan bu aşamaları ahşap merdiven temizliği için de uygulayabilirsiniz.

Ahşap Mobilya Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Uzun yıllardır ahşap mobilya kullanıyorsanız ve kullanmaya devam etmek istiyorsanız ahşap temizliği konusunda çok dikkat etmeniz gerekir. Ahşap temizliği için ise bazı püf noktalar vardır. Bu açıdan ahşap mobilya temizliğine başlamadan önce üzerinde biriken tozu temizlemek için yumuşak bir bez, kuru bez veya yumuşak kağıt havlu kullanmalısınız. Temizlik işlemi sırasında ahşap temizlik ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Bu şekilde çok daha kolay temizleyebilirsiniz. Piyasada ahşap yüzeyler için spreyler bulunmaktadır. Üstelik bu spreyler ahşap masa temizliği için de kullanılabilir. Bazı insanlar ahşap temizliği için sirke veya su gibi geleneksel yöntemler kullanır. Bu geleneksel temizleme yöntemlerini kullanmadan önce mobilyalarınızı nereden satın aldığınıza dikkat etmeniz gerekir. Çünkü tüm ahşap mobilyalar kimyasalları ve sıvıları işleyemez. Eğer mobilyanızın zarar göreceğini düşünüyorsanız, ahşap temizliği yapmadan önce temizleyiciyi mobilyanın küçük ve görünmeyen bir kısmında test edin. Eğer ahşabın yüzeyinde sıvı temizleyici kullandıysanız, temizlik tamamlandıktan sonra yüzeyi yumuşak, nemli bir bezle kuruladığınızdan emin olun. Bu açıdan ahşap masa temizliği ve diğer ürünlerin temizliğinde bu mobilyaların ıslanmamasına dikkat edin. Çünkü aksi takdirde ahşap şişebilir.

Ahşap Mutfak Dolabı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Ahşap dolapları temizlemek için kullanılan bez yumuşak bir doku veya mikrofiber seçmelidir. Çünkü bu ürünler ahşabı zarar vermeden temizler. Ahşap temizliği için kullanılan adımlar için ise ilk olarak ahşap mutfak dolabı temizleme ürünlerinden edinmeniz gerekir. Bu ürünler genellikle su ile karışım halinde kullanılmaktadır. Dolap kapağını yumuşak ve ıslak bir bezle kolayca temizleyebilirsiniz. Daha sonra temizliği tamamlamak için mutfak dolaplarının içini silebilirsiniz. Ahşap masa temizliği ve mutfak dolabı temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de doğru temizlik ürününü seçmektir. Dolaplar ahşaptan yapıldığı için ahşaba zarar vermeyecek bir ürün seçmeniz gerekir.

Ahşap Parke Temizliği Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ahşap parke ve ahşap merdiven temizliği dikkatli yapılması gerekilen bir işlemdir. Çünkü su ahşabın şişmesine neden olabilir ve ahşap zemine zarar verebilir. Bu nedenle suyun kullanımına fazlasıyla dikkat etmek önemlidir. Bu açıdan temizlik işlemi sırasında ahşap zeminin ıslanmamasına dikkat etmelisiniz. Zemini ıslattıktan sonra zemini temizlemek için kullanılan bezi sıkmanız da önemlidir. Böylece ahşap zeminin sudan dolayı kabarmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız temizlik ürününe de dikkat etmelisiniz. Çünkü yanlış malzeme seçimi ahşap parkenizi aşındırabilir. Eğer zemin kirliyse nemli bir bezle temizlemeniz daha uygundur. Parkeyi cilalamak için ise sirke kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise parkeyi sirkeli su ile silmektir. Bu sayede sadece ahşap parkeleri çok iyi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda parkeyi de parlatabilirsiniz.

Ahşap Temizlik Ürünleri Nelerdir?

Ahşap mobilyaların malzemeye özel ürünlerle temizlenmesi çok önemlidir. Bu açıdan ahşaba zarar vermeden parlak bir görünüm veren bir ürün seçmeniz gerekir. Bunu yapmak için ise dikkatlice ahşap temizliği ürünleri araştırmanız gerekir. Özel ahşap temizleyiciler, ahşap üzerinde kalıntı bırakmadığından durulama gerektirmez. Ahşabın üzerindeki kiri tamamen yok ederek özel kokusuyla odaya güzel bir hava katar. Özel ahşap temizleyiciler temizlik yaparken herhangi bir çaba gerektirmez. Bu açıdan ahşap masa temizliği için ahşap korumasını en üst düzeye çıkarır ve ahşap mobilyaların ömrünü uzatır. Ahşap temizleyiciler ayrıca normal kullanım sırasında önceden oluşmuş çiziklerin giderilmesine ve ahşabın yüzeyini dış kimyasallardan korumaya yardımcı olur. Bu ürünler özellikle ahşap mobilyaları su lekelerinden korur. Bu açıdan koruyucu ürünler kullandığınız sürece mobilyalarda parmak izi, is, kir, toz, nem, su lekesi, buğulanma, şişme ve malzeme bulunmaz. Böylelikle ahşap merdiven temizliği daha kaliteli bir hale gelir.

Verimax Yüksek Alkali Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici

Yüzey temizleyici, kompleks oluşturucu maddeler, yağ ve kir çözücüler, anyonik ve iyonik olmayan aktif bileşenleri içerir. Bu açıdan en basit alkali temizleyicidir ve ahşap temizliği için birçok açıdan faydalıdır. Ayrıca çok amaçlı temizleyici yüzeye yapışır. Böylelikle temizlik sonrası uygulanan yüzeyi korur ve kirlerin oluşmasını ve yapışmasını engeller. Uçucu değildir ve uzun bir raf ömrüne sahiptir. Doğaya ve insana zararlı maddeler içermez. Yüzeyleri aşındırmaz veya beyazlatmaz. En hassas yüzeylerde hasar veya aşınma yapmamasının yanı sıra seyreltildiğinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bakteri salgınlarının neden olduğu tüm kokuları ortadan kaldırır ve bakteri, mikrop ve virüsleri öldürür. Aynı zamanda doğal kaynaklı 5 koruyucu içerir. Bu açıdan birçok alanda toz birikmesini önler ve bunların oluşmasını geciktirir.

Arap Sabunu ile Ahşap Temizliği

Temizlenecek yüzeyde parlak bir tabaka bırakarak cilalama yapma ve istenen yüzeyi aydınlatma için Arap sabunu ahşap temizliği için kullanılır. Bu açıdan ahşabı yağlayarak yüzeyini besler ve daha uzun süre parlak kalmasını sağlar. Ahşap masa temizliği için ilk olarak, ahşap zemini süpürmeniz gerekir. Toz almadan hemen ıslak paspas yapmaya geçerseniz zemin tamamen temizlenmez ve emekleriniz boşa gider. Parke yerlere zarar vermemek için ise süpürgenin ucuna yumuşak bir aparat takabilirsiniz. Tozlu ahşap zeminde ilk lekeyi çıkarmak için hiçbir şey eklemeden saf su ile temizlemelisiniz. Bu açıdan suya ahşap temizleyicileri ekleyerek sıcak su hazırlamanız gerekir. Yumuşak mikrofiber bez, parke zeminleri ıslatmadan temizlemenizi sağlar. Bu sayede derinlemesine temizlik yapıldıktan sonra Arap sabunu ile Ahşap merdiven temizliği yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir