VeriBlog

Cam Nasıl Temizlenir? Cam ve Ayna Temizliği

Cam Nasıl Temizlenir? Cam ve Ayna Temizliği

Cam nasıl temizlenir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Ev temizliği yapan kişiler için temizliğin en zor kısmı cam temizliği olabilir. Cam temizliği çok adımlı bir işlemdir ve herkes bunu profesyonelce yapamaz. Dolayısıyla camlar nasıl silinir ve cam neyle silinir sorularının cevabını iyi bilmek gerekir. Evinizde pencere camı, dış cephe camı, balkon korkuluk camı ve çatı camı temizlemek istiyorsanız cam temizliğini kolaylaştıran bazı yöntemlerle kısa sürede profesyonelce camlarınızı temizleyebilirsiniz. Cam temizliği sonrasında parlak ve herhangi bir bez veya su izi olmayan cam ve aynalara sahip olmayı hepimiz isteriz. Bunun için önemli yöntemleri detayları ile bu yazımızda açıklığa kavuşturacağız.

Evlerde ve Ofislerde Cam Temizliğinin Önemi

Camlar, binanın dışında ilk dikkat çeken alanlardan biridir. Ancak birçok insan için genellikle temiz camlara ve pürüzsüz camlara sahip olmak oldukça zordur. Kusursuz bir cam temizliği için cam nasıl temizlenir sorusunun cevabını bilmek gerekir. İyi bir cam temizliği ile sadece hijyen sağlanmakla kalınmaz aynı zamanda doğal ışıktan maksimum seviyede yararlanılmasına yardımcı olur. Doğal ışığın binaya girmesini engelleyen oksidasyon, boya ve su sıçramaları gibi kirleticiler nedeniyle camlar zamanla donuklaşır. Bu, evinizin veya ofisinizin daha karanlık olmasına sebep olur. Bu nedenle düzenli olarak yapılan cam temizliği, bu tarz kirlerin giderilmesini ve ortamın daha aydınlık olmasını sağlar. Camlar nasıl silinir sorusunun cevabını bilmek, sadece ofisinizin veya evinizin güzel görünmesine yardımcı olmakla kalmaz söz konusu alanın daha büyük ve daha çekici görünmesini de sağlar. Camdaki kir ve toz parçacıkları düzenli olarak temizlenmezse cam ve pencere pervazları zamanla kırılır. Kir sadece pencerenin donuk görünmesine neden olmaz. Aynı zamanda alerjik reaksiyonlara, cilt ve solunum problemlerine neden olabilen alerjenlerin oluşumuna da katkıda bulunur. Tüm bu nedenlerden dolayı ise evlerde ve ofislerde cam temizliğinin önemi büyüktür. Bu aşamada ise ofiste ve evde cam neyle silinir sorusuna yanıt bulmanız gerekir.

Ofiste Cam Temizliği

Temiz ofis camları, aydınlık bir çalışma ortamı sağlar, ısı verimliliğini artırır ve daha hijyenik ve estetik bir görünüm sağlar. O halde yanıtlanması gereken o önemli soru; cam nasıl temizlenir? Cevap ise oldukça basittir. Ofiste camlar nasıl silinir ve etkili bir şekilde cam nasıl temizlenir sorunuz için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  • Cam nasıl temizlenir sorusu için ilk olarak panjurları veya pencere pervazlarını temizlemeniz gerekir.
  • Perdeleri veya panjurları çıkarmanızı ve ardından köşeleri, çerçeveleri, pencere pervazlarını ve çevresindeki alanı büyük bir kuru fırça ile tozunu almalısınız.
  • Pencerelerinizi temizleme aşamasında toksik olmayan temizleme ürünleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Çünkü zehirli temizlik maddeleri sadece ofis duvarlarınızın dışındaki çevreyi değil çalışanlarınızın soluduğu havayı da kirletir.

Evde Cam Temizliği

Camlar nasıl temizlenir sorunuz için suyu iyi emen ve hav bırakmayan mikrofiber bezler seçmelisiniz. Mikrofiber bez satın alma şansınız yoksa, penye gibi suyu iyi emen yumuşak ve tüy bırakmayan bezler seçmelisiniz. Ancak bu durumda iki farklı bez kullanılması tavsiye edilir. Önce nemi emmek için bir bez ve ardından kurutmak için farklı bir bez kullanmalısınız. Ayrıca gazete de cam temizliği için mükemmel bir seçimdir. Islak cam, kuru bir gazete buruşturularak temizlenebilir.

Camlar Nasıl Parlatılır?

Cam neyle silinir sorusunun cevabı camları parlatabilmek için önemlidir. Bu aşamada camları parlatmanın püf noktaları vardır. Bunlar sayesinde camlar daha temiz ve daha parlak hale gelir. Cam temizliği sırasında güneş ışığı doğrudan camın üzerine düşmemelidir. Dikey güneş ışığı, camdaki her noktanın farklı görünmesini sağlar. Bu nedenle hangi alanların temizlendiği belli olmaz. Cam üzerinde parmak izi ve el izi kalmaması için cam temizlenirken temizlik eldiveni kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra leke ve tüy bırakan bezler veya kağıt havlular gibi malzemeler camları temizlemek için kullanılmamalıdır. Bunun yerine mikrofiber bezler ve gazeteler kullanmalısınız. Camdaki tozu ve kiri temizlemek için önce cam nemli bir bezle silinmelidir. Kuru bir bezle tozu temizledikten sonra camlar, nemli bir bez ile silinmelidir. Daha önce de söylediğimiz gibi mikrofiber, iz bırakmayan bir bez kullanıyorsanız kurulama işlemine gerek olmaz. Aksi takdirde bir de kuru bez ile üstünden geçmelisiniz. Cam temizleme suyuna sabun veya Arap sabunu eklediğiniz takdirde ise cam temizliği daha iyi olacaktır. Aynı zamanda bu şekilde camlar daha parlak bir görünüm kazanır. Bunun yanı sıra amonyak da camların parlatılmasında oldukça etkilidir.

Cam Silerken Ne Kullanılmalıdır?

Cam nasıl temizlenir sorusu söz konusu olduğunda, camınızı temizlemeye başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemelere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu açıdan camlar nasıl silinir sorusu için ihtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki şekildedir:

  • Seçeceğiniz bir temizlik malzemesi
  • Mikrofiber bez
  • Cam sileceği ya da gazete

Evinizde çok sayıda pencere varsa, silecek bu gibi durumlarda daha etkili bir seçenektir. Sileceklerinin ucundaki yumuşak bez, camlarınızı çizmeden temizlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca gazete de camlarınızı silmek için kullanabileceğiniz bir diğer etkili yöntemdir.

Cam Temizliğinde Bilinmesi Gereken Pratik Bilgiler

Cam temizliği evin atmosferini ferahlatır ve odaya ışığın girmesini iyileştirir. Bu anlamda cam nasıl temizlenir sorusu önemlidir. Bahar temizliği zamanı geldiğinde, camları temizleme zamanı da gelir. Bu zamanlarda ise camlar nasıl silinir sorusu sıklıkla sorulur. Bu açıdan cam temizliğinde bilinmesi gereken pratik bilgiler ile camlarınızı kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

  • Parlak camlar elde etmek için pahalı temizleyicilere bir servet ödemeniz gerekmez. Bu açıdan bulaşık deterjanı veya Arap sabunu gibi klasik temizleyicilerle temiz camlar elde edebilirsiniz. Özellikle çok kirli camlar için kullanılan deterjan camlardaki kiri ve tozu temizler.
  • Çizik camlardan zamanla kurtulmanın tek yolu, onları yenileriyle değiştirmek değildir. Bunun yerine diş macunu ve pasta cilası ile de çiziklerden kurtulabilirsiniz. Bu malzemeleri parmak ucunuzla çiziklerin üzerine uygulayın. Ardından temiz bir bezle silin.
  • Cama yapışmış çimento, silikon, alçı ve çamur lekelerinin çıkarılması çok zordur. Ancak bu lekeler için kullanabileceğiniz bir jilet işinizi oldukça kolaylaştırır. Fakat çok fazla baskı uygularsanız camlarda kalıcı çizikler meydana gelebilir.
  • Özellikle parlatma işlevine sahip beyaz sirke ile camları güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz. Cam neyle silinir diye merak ediyorsanız tek yapmanız gereken bir sprey şişesine su ve birkaç damla beyaz sirke koymak. Ancak cama sıktığınız bu karışımı tozsuz bir bez veya gazete ile kurulamalısınız.