VeriBlog

Çamaşır Yıkama Rehberi; Temiz Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Çamaşır Yıkama Rehberi; Temiz Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Çamaşır yıkama rehberi pek çok kişinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Çamaşır yıkamak evde en sıkıcı işlerden biri olsa da birçok insanın gurur kaynağıdır. Giydiğiniz kıyafetler aslında sizin hakkında pek çok ipucu verir. Bu aşamada en önemli konu çamaşırların nasıl yıkanacağıdır. Tanıdığınız veya tanımadığınız insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmak için çamaşırları doğru bir şekilde yıkamaya devam etmelisiniz.

Temiz Çamaşır Nasıl Yıkanır? Yapılan Hatalar

Çamaşır yıkama kılavuzu, sıklıkla kullandığınız çamaşır makineleri için talimatlar sağlayan zengin bir kılavuzdur. Yıkama talimatları kullandığınız hemen hemen tüm tekstillerin üzerindeki etiketler ile anlatılmaktadır. Bu açıdan bu talimatların dikkate alınması önemlidir. Bunun yanı sıra çamaşır yıkama ile ilgili yapılan pek çok hata bulunmaktadır.

 1. Yüksek Sıcaklık Çamaşırlarımı Tertemiz Yapar

Giysilerinizi daha düşük sıcaklıkta yıkayarak daha uzun süre formda kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu sayede renklerinin hemen solmasını önleyebilirsiniz. İyi bir çamaşır makineniz varsa ve iyi bir deterjan kullanıyorsanız, kiri çıkarmak için ılık veya soğuk su yeterlidir. Sadece iç çamaşırı ve havlu gibi giysilerin sıcaklığı 90 derecedir. Bu açıdan temiz çamaşır nasıl yıkanır? sorusu için yüksek sıcaklık gerekmemektedir.

 1. Narin Çamaşırlarım Elde ya da Hassas Programda Yıkarsam Yeterince Temizlenmez

Pek çok insan hassas çamaşırları elde ya da hassas programda yıkarsa yeteri kadar temizlenmeyeceğini düşünmektedir. Fakat bu durum doğru değildir. Narin çamaşırları yıkarken ilk olarak açık renkli ve koyu renkli giysileri ayırmaya dikkat edin. Beyaz çamaşırlar ayrı yıkanmalıdır. Nazik bir döngü veya kırışıklık önleyici programı seçtikten sonra çamaşır makinesini yarıya kadar doldurun. Bu sayede düşündüğünüzün aksine narin çamaşırlarınız yeterince temizlenir.

 1. Ne Kadar Çok Deterjan O Kadar Temiz Çamaşırlar

Çok fazla deterjan kullanmak deterjan çekmecesini tıkayabilir ve hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Çok fazla yumuşatıcı kullanmak çamaşır yıkamayı zorlaştırır. Bundan dolayı, çamaşır yıkama rehberi doğrultusunda gerekli olduğu kadar deterjan kullanmalısınız.

 1. Kotlara Bir Şey Olmaz Sık Sık Yıkamalıyım

Kot üreticileri bunun radikal olduğunu düşünüyor ancak kotların rengi korumak için makinede yıkamayı tamamen durdurmayı öneriyorlar. Bu size fazla geliyorsa, pantolonunuzu ne sıklıkta giyildiğine ve kişisel fiziksel durumuna bağlı olarak her kullanımdan sonra değil 5-6 kullanımdan sonra yıkamalısınız.

 1. Başa Çıkılmaz Sanılan Yoğun Lekeler

Çok kirli çamaşırları çamaşır makinesine atmadan önce nemlendirin ve lekeleri leke çıkarıcı ile temizleyin. Aksi takdirde leke çıkmaz. Deterjan gibi alternatif ürünler kullanılabilir. Örneğin limon suyu iyi bir ter temizleyicidir. Çim lekelerini çıkarmak için sirke ve deterjan karışımı kullanılabilir.

 1. Çamaşır Makinem Bozulmadan Bakım Yaptırmama Gerek Yok

Çamaşır makinesinin bakımı çok önemlidir. Temizlik maddesi ve bakım ürünlerinin konulduğu bölmeyi çıkarabileceğinizi unutmayınız. Bu açıdan çamaşır makinesini hasardan korumak için sirkeye batırabilirsiniz. Çamaşır yıkama rehberi aracılığıyla aşağıdaki adımları takip etmeniz çamaşır makineniz için önemlidir:

 • Her yıkama sonrası makineyi havalandırın.
 • Her temizlikten sonra, kapaktaki kauçuk contadaki tüm deterjan kalıntılarını temizleyin.
 • Deterjan çekmecesini düzenli olarak durulayın.
 • Makineyi yaklaşık ayda bir kez bir çay kaşığı deterjan ve 4 bardak sirke ile dezenfekte edin.
 1. Temiz Çamaşırlar İçin En İyi Çözüm Çamaşır Suyu

Klorlu ağartıcı çok etkili bir lif zayıflatıcıdır ve spandex, likra ve elastan kumaşlarda kullanılmamalıdır. Bu kumaşları yıkamak için aşağıdaki ipuçları takip edilmelidir:

 • Sadece soğuk su kullanın.
 • Yumuşatıcı tercih etmeyin.
 • Ütü kullanmayın.
 • Kurutma makinelerini kullanmayın.

Temiz Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Temiz çamaşır nasıl yıkanır? sorusunun cevabını daha kolay hale getirmenin ilk adımı, çamaşırlarınızı farklı kategorilere ayırmaktır. Önce onları renge göre gruplandırmak en iyisidir. Açık renk ve koyu renk grubu ile tümü beyaz olacak şekilde gruplandırabilirsiniz. Ardından koyu renkleri renk verenler ve vermeyenler olarak ikiye ayırın. Renge göre sıralayın ve ardından bunları ‘çok kirli’, ‘normal’ ve ‘hafif’ olarak ayırın. Bu sayede çamaşırlarınızı daha temiz yıkayabilirsiniz.

Adım Adım Çamaşır Yıkama Rehberi

Artık birçok evde çamaşır makinesi olmasına rağmen çamaşır yıkamak kolaylaştı ancak çamaşırları çamaşırlara zarar vermeden yıkamak için dikkat edilmesi gereken birçok şey var. Çoğu zaman çamaşır yıkıyorsunuz ve bazen çamaşır yıkarken hata yapıyorsunuz. Bu yüzden temiz çamaşır nasıl yıkanır? sorusunun cevabını bilmeniz gereklidir.

Renklileri Ayırma; Beyazlar, Açık Renkliler ve Koyu Renkliler

İlk olarak, yıkamadan önce renkli kıyafetleri beyazdan ayırmayı unutmayın. Ayrıca kumaşlar ve renkler nedeniyle bazı çamaşırların ayrı yıkanması gerekebilir. Örneğin açık pembe bir gömleği lacivert kısa kollu bir tişört ile yıkarsanız; lacivertin pembe gömlek üzerinde lekelere neden olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle renkli çamaşırları yıkarken ve kullanım talimatlarını okurken çok dikkatli olmalısınız. Bu yüzden beyaz, açık renk ve koyu renk giysileri birbirinden ayırmalısınız.

Çamaşır Makinesini Tamamen Doldurmak

Çamaşır makinesine mümkün olduğu kadar çok giysi koymak cazip gelebilir, ancak çok fazla çamaşır yüklemek yalnızca yıkama verimliliğini büyük ölçüde azaltmakla kalmaz, aynı zamanda makinede ciddi hasara da neden olur. Bundan dolayı çamaşır yıkama rehberi söz konusu olduğunda, çamaşır makinenizi tamamen doldurmalısınız.

Yeterli Miktarda Çamaşır Deterjanı Kullanmak

Yıkama sırasında çok fazla deterjan kullanmak gömlek yakalarında ve diğer yerlerde aşırı köpük ve yeni lekeler oluşmasına neden olur. Bu nedenle fazla deterjan ile çamaşır yıkamak iyi bir seçenek değildir. Bunun yerine yeterli bir miktar çamaşır deterjanı kullanmalısınız.

Çamaşır Makinesinin Devrini Doğru Kullanmak

Yüksek hızlı çamaşır makinesi daha az nemle yıkamayı bitirdiği için çamaşırları daha hızlı kurutarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Çünkü yüksek devirli çamaşır makinesi çamaşırları askı veya kurutucuya asmak yerine daha az nemli yıkar. Bundan dolayı temiz çamaşır nasıl yıkanır? sorusunun bir diğer cevabı çamaşır makinesinin devrini doğru kullanmak önemlidir.

Renklere Göre Derece Ayarlaması

Seçtiğiniz sıcaklık kumaşın türüne göre değişebilir, ancak genellikle koyu renkli, orta derecede kirli çamaşırları yıkamak için ideal sıcaklık 30 derecedir. Ancak siyah kumaşlar en iyi şekilde düşük sıcaklıklarda yıkanır. Yüksek sıcaklıklarda yıkanan koyu renkli giysiler çekme veya renk bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, su sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, koyu renkli giysilerde solma ve kanama sorununun o kadar yaygın olduğuna dikkat edilmelidir. Açık renkli giysiler genellikle 30-40 derece veya soğuk suda yıkanabilir. Beyaz giysileriniz dayanıklı kumaşlardan yapılmışsa 60°C’ye kadar sıcaklıklarda yıkanabilir. Ancak 90 derece gibi yüksek sıcaklıkları tercih ediyorsanız öncelikle ürün etiketini kontrol etmeniz önerilmektedir.

Kumaş Türlerine Göre Ayırmak

Çamaşır makinesi için bir program seçmek için çamaşırların üzerindeki etiketi kullanabilirsiniz. Genel olarak, sentetik lifler, pamuk, ipek, kaşmir ve yün birlikte hassas programda yıkanmalıdır. Su sıcaklığını ve çamaşırların yıkama derecesini ayarlayabilirsiniz. Makineler kumaş yapısına göre gruplandırılmıştır. Renk solmasını önlemenin yanı sıra kumaşın dokusunun zarar görmesini engelleyen bir program da seçebilirsiniz.

Çamaşır Makinenizi Gece Çalıştırmak

Çamaşır makineleri yüksek enerji tüketen bir cihazdır. Bu yüzden bu cihazları kullanmak için en iyi zaman gecedir. Çünkü gece çalıştırılan makineler, daha çok tasarruf sağlar. Bundan dolayı çamaşır yıkama rehberi sayesinde çamaşır makinenizi gece çalıştırarak daha çok tasarruf elde edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkamak

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak için yıkanacak ayakkabıları fileye koyun ve bağcıkları ve tabanlıkları çıkarın. Ağ yoksa yerine yastık kılıfı kullanılabilir. Yıkama talimatında belirtilmemişse, ayakkabıların hassasiyeti dikkate alınarak çamaşır makinesinin kısa devresinde 30 derecede yıkamak mümkündür. Çamaşır makinesine hızlı bir şekilde çarpmalarını ve makineye ve ayakkabılara zarar vermelerini önlemek için çamaşır makinesine daha fazla giysi veya havlu ve ayakkabı atmalısınız.

Çamaşırları Çok Sık Yıkamamak

Temiz çamaşır nasıl yıkanır? sorusunun bir diğer cevabı ise çamaşırları çok sık yıkamamaktır. Çamaşırları çok sık yıkamak kıyafetlerin ömrünü kısaltır. Çünkü kalitesi ne olursa olsun, her giysi yıkandığında deterjandan dolayı deforme olacaktır. Malzemesi ne kadar sert olursa olsun kıyafetleriniz er ya da geç eskiyecektir. Bu nedenle, kıyafetlerin yıpranmaması için çamaşırlarınızı sık sık yıkamamalısınız.

Temiz Çamaşır Nasıl Yıkanır; Organik Çözümler

Kullandığınız deterjanların çoğu, giysileri daha hafif hale getirebilecek tuz gibi evde bulunabilen ucuz malzemeler içerir. Çamaşır tozu kullanmak ise, ağartıcıya benzer lekeleri de çıkarabilir. Bundan dolayı sıvı çamaşır deterjanı kullanmanız kıyafetlerinizin ömrünü uzatır. Bu sayede organik çözümler ve çamaşır yıkama rehberi ile sağlıklı bir şekilde çamaşır yıkayabilirsiniz.