VeriBlog

Doç. Dr. Devrim SARIBAL ve Doç. Dr. Mert Ahmet KUŞKUCU ile Yüksek Alkali Ürünler Üzerine Röportaj

Doç. Dr. Devrim SARİBAL

T.C. İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü

Biofizik Ana Bilim Dalı

 

Doç.Dr. MERT AHMET KUŞKUCU

T.C. İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü

Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı

 

 

Öncelikle Yüksek Alkali ürün özelliklerini sizlerden duymak isteriz.

Cevap:

Yüksek alkali dediğimiz şey; kullandığımız maddelerin asitliğin azalması, alkali tarafına kaymasıdır.  Temizlik malzemelerinden Yüksek Alkali Aerosol olanın pH değeri 10, Klor Alkali Genel Temizleyicinin ise pH 12’ydi. Normalde vücudumuz veya canlı ortam nötre yakın pH’lardadır, yani hayat 7-7,5 gibi pH larda devam eder.  Bunun daha üstü veya altında canlılığı devam etmesiyle ilgili problemler çıkar. Bu durumda da eğer pH değerini yukarı çekerseniz aynı burada yapılan uygulamada olduğu gibi, yani derecesini 10 veya daha yukarılara çıkardığınızda hayatla bağdaşmayan bir durum oluşturursunuz. Yüksek alkali, temel olarak yaşamla bağdaşmayan bir durumun oluşturulmasıdır. Hücrenin yapıtaşı olan proteinlerin yapılarının değiştirilmesi ve bozulması, burada en önemli etmendir ve hücrenin fonksiyon kaybına neden olur. Bu durum COVID-19 için çok önemlidir, çünkü bu virüs zarflı bir virüstür ve hücrelere bağlanmasını sağlayan çıkıntıları var. Bu çıkıntılar protein yapıdadır. Bunların yapıları yüksek alkali ortamda bozulur. Bu nedenle yüksek alkali bu etkileri açısından bizim için özellikle geniş ortamların dezenfeksiyonu için önemlidir.

 

Uygulamalar hastane ortamında özellikle COVID-19 polikliniğinde nasıl yapıldı?

Cevap:

COVID-19 polikliniği 17:00 da kapanması ile işlemlere başlandı. Öncelikle çalışma masaları ve koltukları, hasta sedyeleri, dinlenme alanında bulunan koltuklar, mutfak tezgahı, sandalyeler, bilgisayar ve elektronik cihazlar, COVID-19 şüphesi bulunan hastaların kabul edildiği odada bulunan pleksiglas kabinlerin içi-dışı ve muayene yapan doktorların alanları ve tüm düşey yüzeyler Yüksek Alkali Aerosol 1/10 oranında seyrelterek ULV cihazı ile uygulanmıştır.

Klor Alkali Genel Temizleyici 1/10 oranında seyreltilerek COVID-19 Polikliniğinde tuvalet bölgesinin düşey yüzeyleri, tuvaletler ve lavabolara ULV ile uygulanmıştır

Uygulama sonrasında 15-20 dk beklenmiştir bekleme sonrasında yüzeylerde oluşan hafif nem temiz bez yardımı ile silinmiştir.

Daha sonra Klor Alkali Genel Temizleyici 1/10 oranında seyreltilerek mob ile tüm yer yüzeylerin temizliği gerçekleştirilmiştir.

 

Hassas yüzeylerde herhangi bir deformasyon gözlemlendi mi?

Cevap:

Hassas yüzeylerimiz olan bilgisayarlar, teknik elektronik cihazlarımız ve pleksi ile ayrılmış olan ölçüm kabinlerinde herhangi bir deformasyona rastlanmadık

 

Klor Alkali Genel Temizleyicinin kokusu normalde kullandığınız çamaşır suyu kokusu gibi rahatsız ediyor mu?

Cevap:

Yüksek Alkali olmasından dolayı minumum klor bozunumu var bu nedenle klor kokusunu hissetmiyorsunuz diyebiliriz.

 

Uygulama öncesi ve sonrasında hangi ölçümle gerçekleştirildi?

Cevap:

Toplam Mikroorganizma yüküne bakıldı.

 

Neden COVID-19 için Toplam Mikroorganizma Yüküne bakıldı?

Cevap:

Virüsler özellikle yine COVID-19 özelinde konuştursak zarflı virüsler özellikle Yüksek Alkalilere ve ortamdaki kuruluğa çok daha duyarlı olan yapılardır. Bu nedenle ortamdaki toplam mikroorganizmayı azaltan herhangi bir etmen COVID-19 üzerinde de etkili olmaktadır. Bu nedenle Toplam Mikroorganizma Yükündeki azalmaya baktık Uygulamadan sonra ne kadar azalıyor inceleyerek değerlendirme yaptık.

 

Yapmış olduğunuz testler sonucunda Toplam Mikroorganizma Yükünde ne kadar bir azalma ve kaç gün etkili olduğunu incelediniz? Yorumlarınız nedir?

Cevap:

Örnekler  özellikle banko, duvar ve yer gibi temas edilebilecek noktalardan aldındı. Santimetrekare olarak belirlenmiş alanda uygulama öncesinde Toplam Mikroorganizma Yüküne baktığımızda 100 gibi bir  popülasyon vardı. Uygulama sonrasında  24 saat ve 72 saat sonra yaklaşık 0 ile 20 civarında olduğunu gözlemledik. Burada 72 saatin önemli olmasının nedeni Covid-19 polikliniği oldukça yoğun ve günde ortalama 400 hastanın girdiği bir bina.

Yani silindikten sonra tekrardan ayakkabıyla basılarak bu noktalara bir mikroorganizma taşınması oldu.

Bizim bir dezenfektandan beklediğimiz yüzeydeki mikroorganizma sayısını azaltmasıdır yalnız bu mikroorganizmanın kalıcı olarak ortadan kalkmasını sağlamaz. Kısacası hava sirkülasyonu, oluşan tozların getirdikleri ve tekrardan üstüne basılma gibi fiziksel etmenlerle buralara yeni mikroorganizmalar taşınması mümkündür. Yüzeylerde mikroorganizma üremese dahi yeni mikroorganizmalar taşınabilmektedir.

Uygulanmadan önce yaptığımız test sonuçlarında 80-100 civarında olan Mikroorganizma sayısını Yüksek Alkali ile yapılan uygulamalar sonucunda 72 saat boyunca bazı yerlerde sıfıra kadar çekti, yoğun yerlerde ise 20’ler civarına kadar düşürdü.

Zaten COVID-19 veya diğer mikroorganizmalarda hiç bir zaman böyle büyük ve yoğun kullanılan ortamlara baktığımızda, kesin olarak 0 olacaktır gibi bir şey söyleyemiyoruz çünkü bu bizim yaşamımızda da bağdaşmaz bir ortamdır. Ama ne kadar azaltırsa ve ne kadar uzun etki yaparsa bizim açımızdan o kadar iyi bir süreç oluyor.

 

Bu durumda VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Grubunun dezenfeksiyon sağladığını söyleyebilir miyiz?

Cevap:

Evet deterjan grubuna girmesine rağmen bir nevi dezenfektan da diyebiliriz.

 

VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Grupları biyosidal ve ağır metal gibi insan sağlığına zararlı mıdır?  Yüksek Alkali film tabaka olan bir yüzeye temas ettiğimizi cildinizde herhangi bir etkisi var mıdır?

Cevap:

Uygulama sırasında ürünler 1/10 oranında sulandırıldığı için ve film tabaka bulunan yüzeye sadece değdiğiniz zaman teninizi hiçbir şekilde yakmaz. Ama aşırı duyarlık veya alerjik bir durum var ise herhangi bir şekilde bu kişiler etkilenebilir. Yine de seyrelterek kullandığımız ve cilde temas minimum düzeyde olduğu için böyle bir zarar beklemiyoruz ama seyreltik dahi olsa solüsyonun içine elinizi sokarsanız tabii ki sıkıntı olur.

Bunun dışında biyosidal ve ağır metalde olduğu gibi insan sağlığını tehdit eden bir durum yoktur.

 

Hastane gibi toplam mikroorganizma yükünün yoğun olduğu ve aynı zamanda ameliyatların da yapıldığı steril ortamların sağlandığı bir alanda VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Grupları sizce kullanıma uygu mudur?

Cevap:

Ameliyathane gibi steril alanlarda sterilizasyonu kritik olduğu için profesyoneller tarafından birden fazla uygulama gerçekleştirilmektedir ve uygulanan prosedürler çok sıkıdır.

Yüksek Alkali, örneğin evde, ofiste, camii avlusunda, hastanenin bekleme odasında, asansörde ve okul sınıflarında yükü azaltmak için herhangi birinin kullanabileceği bir üründür. Günlük hayatta Toplam Mikroorganizma Yükünü azalttığı için biz doktorların infeksiyon ile karşılaşma ihtimalimizi düşürmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir