VeriBlog

Ev Temizlik Ürünleri ile Araç Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev Temizlik Ürünleri ile Araç Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç içi detaylı temizlik için ev temizlik ürünleri kullanılır. Ancak tek başına bu ürünler yeterli olmayacaktır. Araçlar özel yapı ve doku malzemelerinden oluşmaktadır. Bu nedenle araçlardaki bazı dokular ev temizlik malzemeleri ile temizlenemeyecek kadar hassastı.

Araç Temizlik Ürünleri ile Ev Temizlik Ürünleri Arasındaki Fark Nedir?

Ev temizlik ürünleri tek başına araç detaylı temizlik için yeterli değildir. Ancak aracın temizlenmesinde büyük bir payları bulunmaktadır. Araçlar evdeki kullanılan eşyalardan farklı yapı ve dokulara sahip iç malzemelerden oluşur. Bu nedenle bazı bölgelerin temizliğinde özel malzemeler gerekmektedir.

İyi bir elektrikli süpürgeniz ve çeşitli temizlik ürünleriniz varsa, gerekli öğelerin çoğuna zaten sahipsiniz. Çeşitli havlular, fırçalar, paçavralar ve süngerler atın ve devam etmeye hazırsınız. Araç için kullanılan bazı temizlik araçları:

  • Elektrikli süpürge: Bir elektrikli süpürge uzatma hortumu ve el ekleri ile idealdir – temiz halı ve Sımsıkı, zor ulaşılabilecek köşe ekleri gerekir. Bir buharlı temizleme makinesi de yardımcı olabilir.
  • Kimyasal Temizlik Ürünleri: Vinil, plastik, döşeme ve halı gibi yüzeyleri temizlemek için gerekli ürünlere zaten sahip olmanız muhtemeldir. Arabanızın yüzeylerini hızlıca gözden geçirin ve en sevdiğiniz temizlik ürünlerinden oluşan bir sepet hazırlayın.
  • Silme ve Parlatma Malzemeleri: Ciddi araç detaylı temizlik çalışmaları için, geniş bir havlu ve bez yelpazesine ihtiyacınız vardır – ovma için havlu kumaştan, temizlik ve cilalama için tüy bırakmayan, ince bez bezlere kadar her şey. Çizilme endişesi olmadan yüzeylerde güzel bir parlaklık için mikrofiber bir bezi yenemezsiniz. Başlamadan önce, bezlerde kimyasal kalıntı olmadığından emin olun.
  • Fırçalar ve Aplikatörler: Aracın içerisinde bulunan ulaşılması zor bölümlerin (havalandırma delikleri gibi) temizliği için farklı uçlara sahip fırçalar kullanmak önemlidir. Kullanılan temizleyici ürüne göre çeşitli araçlar (sert kıllı fırça, bey ya da sünger) kullanılabilir. Temizleyici üzerinde yazan aplikatörü kullanmaya dikkat edin. Bu her şeyi değiştirebilir.

Araçların içinin temizliği için doğru temizlik araçları kullanırken, bu ürünlerin aracınıza uygun üretildiğinden emin olun. Emin olamadığınız bir ürünü görünmeyecek bir alanda test edebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek bir kusuru kimse görmeyecektir.

Araç İçi Temizlik Nasıl Yapılır?

Araç içi detaylı temizlik için aracın her bir parçası ayrı ayrı ve özenle temizlenmelidir. Bu parçaların ne olduğu bilinmeli ve nasıl temizleneceği öğrenilmelidir. Araçların içerisinde bulunan çoğu parça oldukça hassastır. Bu nedenle dikkatli bir temizlik gerektirir.

Paspasları çıkarın. Tozu, kiri ve kalıntıları temizlemek için sallayın. Daha sonra süpürmek için yere koyun. Ancak, isterseniz onları hemen süpürebilirsiniz. Bu sizin tercihiniz.

Büyük çöp parçalarını çıkarın. Ellerinizi kullanarak kâğıt, madeni para, kalem ve diğer nesneler gibi büyük çöp parçalarını toplayın. Bu eşyaları bir çöp torbasına koyun. Ellerinizi kirlenmekten korumak için lateks eldiven giyin. Araç içi detaylı temizlik için belki de en önemli kısım kenarda köşede kalan çöplerin temizlenmesidir.

Bardak tutuculara bir cam temizleyici püskürtün. Cam temizleyiciyi 5 ila 10 dakika bekletin. Ardından oluşan kirleri temizlemek için temiz bir bez kullanın. Küçük çatlaklardan kiri çıkarmak için ince bir şiş kullanabilirsiniz.

Yukarıdan aşağıya süpürün. Yere gitmeden önce koltukların, gösterge panosunun ve konsolun tepesinden başlayın. Koltukları, döşemeli alanları ve tavan döşemesini süpürmek için döşeme başlığını kullanın. Ön panel ve konsol gibi sert vinil, plastik ve metal içeren bileşenleri süpürmek için fırça eklentisini kullanın. Küçük aralıkları ve dar alanları temizlemek için aralık başlığını kullanın.

Halı lekelerini temizlemek için bir halı şampuanı kullanın. Temizleyiciyi lekenin üzerine püskürtün ve sert kıllı bir fırça kullanarak halıya sürün. Halının üzerine çok fazla temizleyici püskürtmemeye dikkat edin, çünkü bu, iyice kurutulmazsa küflenmeye neden olabilir.

Kumaş lekelerine temizlik araçları ve köpük temizleyici püskürtün. Temizleyiciyi yumuşak bir fırça ile lekeye sürün. Temizleyiciyi kurumaya bırakın. Ardından, talimatlara göre çıkarmak için bir vakum kullanın. Leke kalırsa, etkilenen bölgeye daha fazla temizleyici püskürtün ve gidene kadar tekrar temizleyin.

Gösterge tablosunu ve konsolu sterilize etmek için araba mendilleri kullanın. Özel formüle edilmiş araba mendilleri kullandığınızdan emin olun. Bunları yerel otomobil mağazanızda bulabilirsiniz. Radyo düğmeleri, panel dikişleri ve havalandırma delikleri gibi oldukça küçük alanların temizliğinde pamuklu çubuklar kullanabilirsiniz.

Camları bir cam temizleyici ile temizleyin. Herhangi ev cam temizlik araçları yapacaktır. Temizleyiciyi doğrudan pencereye püskürtmek yerine temiz, mikrofiber bir havluya püskürtün. Ardından pencerelerinizin hem içini hem de dışını düz bir yukarı ve aşağı hareketle silin.

Arabayı tekrar süpürün. Bu, temizleme işlemi sırasında dışarı atılan kir ve kiri temizleyecektir. Ardından, henüz yapmadıysanız, paspasları iyice sallayın ve süpürün. Onları arabanızın içine yerleştirin.

Detaylı Araç Temizliği Yaparken Gözden Kaçan Yerler

Araç temizliği için genelde detaylandırılmadan sadece dış ve tekerlerin temizlenmesi tercih edilmektedir. Bunun dışında yılda 5 defa detaylı iç temizlik yapmaya özen göstermelisiniz. Aracın dış temizliğinden önce nu serin ve kuru bir bölgeye çekin. Araç detaylı temizlik için arabanızın gövdesini ve tekerleklerini temizlemek için özel formüllü temizleyiciler kullanın. İç mekân temizliğinde yapılacak ilk şey paspasların çıkartılması ve çöpün atılmasıdır.  Aracın içini süpürün ve yerdeki kirler için temizleyici kullanın. Araba camlarının iç ve dış temizliğinde uygun bir temizleyici kullanarak işlemi tamamlayın.

Paspas Temizliği

Paspasları çıkarın ve kiri kuvvetlice sallayın. Bazı paspaslarda, kışlık botlarınızdan su ve eriyen karı tutmak için derin girintiler bulunur ve oluklar arasında kir birikebilir. İyi bir sallama yeterli değilse, sert bir fırça ile kiri gevşetmeyi deneyin. Elektrikli süpürgenizin çıplak hortum başlığıyla oluklar arasını temizleyin. Tüm paspaslar kirden arındırıldığında, bahçe hortumunuzdan güçlü bir su jeti ile yıkayın. Tamamen havayla kurumasına izin verin. Paspasları çamaşır deterjanı ile yıkıyorsanız, sürüş sırasında temizlik ürününün paspasları kaygan ve güvensiz bırakmadığından emin olun.

Havalandırma Temizliği

Havalandırma ızgaralarının temizlenmesi çok zor değildir, ancak birçok parçası sayesinde son derece sıkıcı olabilir. Uygun temizlik araçları kullanılması işi hızlandırabilir ve yumuşak, uzun kıllı bir fırça ve bir kutu basınçlı hava bu kirli havalandırma deliklerini hemen temizleyebilir.

Fırçayı kullanarak havalandırma ızgarasını mümkün olduğunca silin. Bu temizlik malzemesi, tozun çoğunu halledecektir. Ona yepyeni bir görünüm kazandırmak için, basınçlı hava kutusundan ızgaraya birkaç kez püskürtün.

Motor Temizliği

Arabanın içi sadece kokpit ve bagajdan ibaret değil. Motor bölmesi iç kısma aittir ve bu nedenle temizliği, araç detaylı temizlik çerçevesinde iç temizliğin bir parçasıdır. Motor bölmesinin motor ve diğer bileşenleri, bu alanın işlevsel eyleminin bir sonucu olarak doğal olarak genellikle çok kirlidir ve yağlı kirlenme nedeniyle çok inatçıdır. Hareketlilik bu tür kirlenmelerden etkilenebilir ve bu nedenle uygun bir temizleyici ile dikkatlice çıkarılmalıdır. Motor bölmesindeki kauçuk ve plastik parçalar ise motor bölmesi ve kokpit cilası ile temizlenmelidir. Tekrar çalıştırılmadan önce motorun daha sonra yeterince kurutulması önemlidir. Araç detaylı temizlik yaparken en çok unutulan yerin motor olduğunu bilmelisiniz.