VeriBlog

İşinize Yarayacak Temizlik Tüyoları

İşinize Yarayacak Temizlik Tüyoları

Pratik ev temizliği için bilmeniz gereken bazı ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçlarını kullanarak evinizi hızlıca ve kolayca temizleyebilirsiniz. Ev temizliği yapmak çoğu kişi için zor bir olaydır. Bazı püf noktalar bilindiğinde hem kolaylaşacak hem de eğlenceli hale gelecektir.

En Kolay Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Tüm evi temizleyin, her seferinde bir odayı değil. Mutfağı, banyoları ve ardından yatak odalarını temizlemek yerine tek bir görev (toz alma, süpürme, paspaslama) seçip aynı işi evin her odasında yaparsanız temizlik çok daha verimli olur. Bu sayede kendinizi evin içerisinde sürekli dolaşıyor gibi hissetmeyeceksiniz. Ayrıca aynı işleri tekrar tekrar yapmayacaksınız. .

Kolay temizlik için tüm temizlik araçlarını bir yerde toplayın. Bir kova veya çanta olsun, temizlemeniz gereken her şeyin tek bir portatif yerde bulunması, işi bitirmeyi çok daha kolay hale getirir. Temizlerken alet aramakla zaman kaybetmezsiniz ve bir dahaki sefere dolaşmadan önce onları toplama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Dağınıklığı ortadan kaldırın. Temizlik başlamadan tüm odaları gezin ve dağınıklığı toplayın. Her bir öğeyi – dergiler, iyi okunan ciltli kitaplar, eski spor ayakkabılar – toplarken onları bir kenara koymayı, atmayı veya bağışlamayı düşünün.

Toz ve vakum: Toz almadan önce, tavan vantilatörlerinin ya da camların kapalı olduğundan emin olun. Pratik ev temizliği için tozunuzu mobilyaların üstlerine ve rafların, korkulukların, resim çerçevelerinin, süs eşyalarının ve televizyon ekranlarının alt kısımlarına odaklayın. Ulaşılması zor olan üst bölgelerin temizliğinde bir fırça ya da paspas ucuna bez bağlayabilirsiniz. Bu sayede kolayca temizlenecektir. Yatak odalarındaki yatak çarşaflarını süpürmeden önce değiştirin.

Aynayı ve camı silin: Tüm aynaları ve cam yüzeyleri silmek için nemli bir mikrofiber bez ve ardından kuru bir bez kullanın.

Tezgahları ve yüzeyleri dezenfekte edin. Evinizde dolaşın ve sert yüzeyleri silin – tezgâhlardan, ev aletlerinden ve dolaplardan kapı kollarına, ışık anahtarlarına, TV uzaktan kumandalarına ve telefonlara kadar her şeyi. Bu yüzeylerden bazılarını, özellikle de insanların parmaklarına ve yüzlerine mikrop bulaştırma potansiyeline sahip olanları dezenfekte etmelisiniz. Çeyrek ila yarım bardak beyaz veya elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak toksik olmayan bir dezenfektan solüsyonu yapın. Bu doğal temizlik tüyoları hem size hem de doğaya zarar vermeden temzilik yapmanıza yardımcı olacaktır.

Küvet, tuvalet, lavabo gibi bol bakterili alanları temizleyin. Bunun için püskürtülen bir temizleyici tercih edebilirsiniz. Temizleyiciye kiri ve lekeleri çözmesi için zaman tanımak için birkaç dakika bekletin. Sonra mutfağa dönün ve ovmaya başlayın. Mikrodalganın içini silmeyi unutmayın. Temiz tuvaletler en son.

Süpürün, sonra silin: Mutfak ve banyo zeminlerini süpürün. Odanın uzak köşesinden silin ve kapıya geri dönün (yani bir köşeye kaydırmayın).

Süpürme sırasında hareket etmeye devam edin: Süpürdüğünüzde her köşeyi ve huyunuzu almak konusunda endişelenmeyin. Pratik ev temizliği için evin içinde dolaşmaya devam edin ve her halı odasında vakumun tek seferde çalışmasına izin verin.

Bazı görevlerin her hafta yapılması gerekmez. Bu, mobilyaları cilalamayı, pencereleri temizlemeyi ve halıları ve banyo paspaslarını yıkamayı içerir. Bu ürünleri incelemeniz ve kendi istediğinizi seçmeniz önemlidir.

Temizlik araçlarınızı düzenli olarak yıkamayı unutmayın. Evi temizlemenin sıklıkla gözden kaçan bir parçası, temizlik aletlerinizin bakımıdır. Elektrikli süpürge dolu olduğunda ya da paspaslarınız kirli ise temizlik uzun sürecek ve istenen verim alınmayacaktır.

Kolay temizlik için temizliği bir grup etkinliği haline getirin. Ekip temizliği, bir evi hızlı bir şekilde temizlemenin en iyi yollarından biridir. Ailenizle önceden bir randevu alın ve her bir kişiye görevler atayın. Birlikte çalışmak eğlenceli bir temizlik olabilir ve eviniz kısa sürede ışıl ışıl olacaktır.

Kolay Temizlik Yapmanın Püf Noktaları

Daima en üst kattan başlayarak temizleyin, ardından aşağıya ve yukarıdan aşağıya doğru çalışın! Kullandığınız temizlik ürünlerine çalışmak için zaman verin ve devam edin. Odadan odaya taşıdığınız temizlik setinizi oluşturun. Kullanılmış bir diş fırçası, her köşeyi ve buğuyu temizlemenizi sağlar. Banyo için bir ipucu: Banyoyu her ziyaretten sonra duş camını ve muslukları temizleyin. Doğal temizlik tüyoları içerisinden biri de mikrodalgalar içindir. Kirli bir mikrodalga mı? İçine limonlu bir bardak su koyun, kaynatın ve kiri nemli bir bezle kolayca çıkarın.

Kâğıt Havlular Kurtarıcınız

Pratik ev temizliği için kâğıt havlu kullanmak sizi kurtaracaktır. Kâğıt havlular hem oldukça emici hem de kolayca kullanılabilir. Ayrıca tekrar temizlenmesine de gerek kalmaz. Örneğin tezgâha dökülen bir meyve suyunu temizlemek için bez kullanmak zahmetli olabilir. Çünkü daha sonra o bezin de temizlenmesi gerekecektir.

Çoğu durumda kâğıt havlu kullanmak hem pratik hem de zamandan tasarruf demektir. Ancak kâğıt havluların geri dönüştürülmediği unutulmamalıdır. Bu ürünler, kullanmak atık çıkartmak demektir. Bu da doğaya zarar verebilir. Eğer vaktiniz ve imkânınız bulunuyorsa mikrofiber bezler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mutfak Aletlerini Kullanmadan Önce Yağlayın

Mutfak aletlerinin yağlanması pratik temizlik için önemlidir. Yağlanan alet daha geç kirlenecek ve daha kolay temizlenecektir. Ancak bu işlemi yapmadan önce ürününüzün kullanım kılavuzunu okuyun ve herhangi bir sorun oluşabilme durumuna karşı dikkatli olun. Her ürün yağlanmamalıdır.

Sirkenin Gücünü Kullanın

İster banyoda, ister mutfakta, ister garajda – mucizevi şifalı sirke ile neredeyse her şey yeniden temiz ve parlak olacak. Ayrıca  cilt ve saç üzerindeki arındırıcı etkisi nedeniyle birçok kozmetik üründe değerlidir. Bununla birlikte, sirke özellikle temizlik maddesi olarak kullanıldığında etkilidir.

Ocaktaki ve fayanslı duvarlardaki yağlı lekeler, sirke temizleyici ile kısa sürede temizlenebilir. Paslanmaz çelik lavaboda veya tencerede kireç izleri ve lekeler de asit için sorun değildir. Bulaşık makinesinde bulaşık yıkama döngüsüne doğrudan sirke özünün eklenmesi bulaşıkların parlamasını sağlar. Birkaç damla sirke ekleyerek yumuşatıcı kullanmadan da yapabilirsiniz. Sirke doğal temizlik tüyoları tariflerinde birinci elemandır.

Temel olarak sirke, sirke özü ve sirke temizleyici eşit olarak kullanılabilir. Ama önce dozajın farklı olacağını unutmamalısınız. Çünkü sirke özü yüzde 25’e kadar asit içerir ve bu nedenle seyreltilmelidir. Ek olarak, evde kapsamlı temizlik için eczaneden alınan sirke temizleyicisinde bazı ek bileşenler vardır.

Görünmeyen Yerlere Dikkat Edin

Kolay temizlik fikirleri olarak arada kalan ve zor görünen yerlerin temizliğine dikkat emelisiniz. Bu alanlarda temizlenmediği takdirde küf oluşabilir ve bu küf yayılabilir. Bu durumda eviniz kirlenecek ve daha zor bir temizliğe ihtiyacınız olacaktır.

Fayans Aralarını Temizlemek Daha Kolay: Diş Fırçası

Banyodaki derzleri düzgün bir şekilde temizlemek istiyorsanız, doğru temizleme cihazından mahrum kalmamalısınız. İlk başta garip gelen şey, gerçek bir uzman ipucu olarak kabul edilir: bir diş fırçası. Fayans derzleri bir diş fırçası ile en iyi şekilde temizlenebilir. Salınımlı bir kafaya ve farklı uzunluklarda kıllara sahip yeni bir fırça almaya gerek yoktur – normal, yıpranmış bir diş fırçası yeterlidir. Ek olarak, elinizde bir temizlik bezi bulundurmanız tavsiye edilir (mümkünse tüy bırakmayan). Kolay temizlik fikirleri olarak diş fırçası kullanmak ulaşılması zor tüm alanlarda işinize yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir