VeriBlog

Kafalardaki Tüm Karışıklıkları Bitiriyoruz: Sıvı Deterjan Mı Toz Deterjan Mı Daha İyi?

Kafalardaki Tüm Karışıklıkları Bitiriyoruz: Sıvı Deterjan Mı Toz Deterjan Mı Daha İyi?

Son yıllarda hem popüler olan hem de kullanım kolaylığı ile de öne çıkan sıvı çamaşır deterjanları bundan sonraki yıllar için de adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Sıvı deterjan mı toz deterjan mı daha iyi diye merak ediyor olabilirsiniz. Birçok kişi toz deterjan kullanımına alışmıştır. Fakat sıvı çamaşır deterjanı da hem yenilikçi hem de hayatı kolaylaştıran üründür. Hadi o zaman şimdi çamaşırlar için toz mu sıvı deterjan mı daha iyi sorusuna gelin birlikte yanıt bulalım.

Sıvı deterjan ve toz deterjan nedir?

Sıvı deterjan mı toz deterjan mı diye çok kişinin aklında soru işaretleri olabilir. Yaşadığımız şu dönemlerde hastalıkların arttığını da varsayarsak temizliğe verilen önemin de bir o kadar arttığını gözlemlemekteyiz. Sadece el ve vücut temizliği ile sınırlı kalmayan temizlik konusunu genele vurmak mümkündür. Sadece kıyafet veya kullandığımız çamaşırların temizliği ile sağlık açısından sınırlı kalınmamalıdır. Deterjanın tarihi 60-70 yıl öncesine dayanmaktadır. Şimdi çamaşırlar için toz mu sıvı deterjan mı daha iyi sorusuna yanıt arayalım. İlk etapta toz deterjanı ele alalım. Toz deterjan, adında da geçtiği gibi toz halindedir ve suda kolayca çözünmezler. İçeriğinde köpük ayarlayıcı, parfüm, sıvı dezenfektan ve dolgu maddeleri gibi ürünler bulunur. Çamaşır makinesinde doğru kullanıldığında bir sıkıntı oluşturmaz fakat çoğu zaman ekstra durulama gerektirir. Sıvı deterjanda ise dolgu maddeleri bulunmaz ve toz deterjana oranla daha az kimyasal bulunur. Sıvı bir forma sahip olan bu deterjan daha önceden çözündürme işlemine tabi tutulduğu için, tekrardan suda çözülmesi beklenmez. Genellikle konsantre ürün olduğundan yağı ve kiri de kolaylıkla temizler.

Sıvı deterjan ve toz deterjan kullanım alanları nereleridir?

Toz deterjan kullanım alanı olarak, yüksek derecede yıkamaya müsait ve birçok lekenin de bulunduğu çamaşırlar sayılabilir. Bunlara örnek olarak da kirler ve çamurlar için etkilidir diyebiliriz. İçindeki dolgu malzemeleri ve köpüklerle yine de fazla köpürmeye müsait olduğundan ekstra durulama gerektirir. Sıvı deterjanlar da yine birçok alanda kullanıma müsaittir ve büyük kolaylıktır. Sıvı formlu deterjanların içinde toz deterjanlardaki gibi köpük ve dolgu malzemeleri bulunmamaktadır. Renkli veya beyaz çamaşırların tümünde kirlilik derecesine göre rahatlıkla kullanılabilir. Bu verdiğimiz detaylarla sıvı deterjan mı toz mu daha iyi soruna yanıt bulabilirsiniz.

Sıvı deterjan kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Avantajları bakımından çamaşırlar için toz mu sıvı deterjan mı daha iyi derseniz bu konuda sıvı deterjan ön planda olacaktır. Sıvı deterjanlar önceden çözdürülmüş konsantre yapılardır. Kullanılan çamaşırlarda birikme yapmaz, içeriği sayesinde çok fazla köpürmediği için ekstra durulama gerektirmez. Bu sayede çevreye de zararı daha azdır. Etkili şekilde yağ ve kir çözücü bulunduğundan direk olarak çamaşır üzerine uygulayabilir ve biraz bekletebilirsiniz. Sonuçlarını çok seveceğiniz sıvı çamaşır deterjanları sayesinden enerji ve su tasarrufu sağlarsınız. Çamaşırlarda birikme yapmadığından makinenize zarar vermez ve sonrasında da siz kullandığınızda cildinizde tahriş oluşturmaz. Şişede sunulan sıvı çamaşır deterjanlarının saklanması ve kullanması oldukça kolaydır. Şişede ağzı kapalı şekilde durduğundan rutubete maruz kalmadığı için daha uzun sürede saklanabilir. Sıvı çamaşır deterjanlarının dezavantajı da diğer toz deterjanlara oranla daha pahalıdır. Fakat göstermiş olduğu performans, su tasarrufu ve elektrik tasarrufunu da göz önünde bulundurursak sıvı deterjanın avantajı her zaman daha çoktur.

Toz deterjan kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Sıvı deterjanlara oranla fiyatı daha uygun olan toz deterjanların kullanımı eskiye nazaran düşmüş durumda. Yeniliklere açık olan birçok insan hem temizliğe hem içeriğe hem de kullanım kolaylığını ön planda tutarak tercihini yapıyor. Toz deterjan avantajları şu şekildedir; açık renkli birçok çamaşırda uygulanabilir, yüksek derece ısı uygulamasında daha rahat çözünür ve güzel kokar. Toz deterjanların dezavantajı olarak da ürünlerde kalıntı bırakması, düşük derecede kolay çözünmemesi, içeriğindeki kimyasalın sıvı deterjanlara oranla daha fazla olmasıdır. Toz halinde olan bir deterjanın solunma ihtimali yüksek olup astım, alerji veya solumaya karşı hassasiyeti olan insanları etkilediği bilinmektedir. Uzun süreli kullanımda içeriği sayesinde çamaşırlarınızda renk açarak solmaya sebebiyet verir. Belli bir zamandan sonra makinede birikme yapar ve bu sayede hem çamaşırlarınız düzgün yıkanmaz hem de makinenizin aksamları zarar görür. Düzgün yıkanmayan çamaşırlar ciltte tahriş oluşturur ve kimisi de uzun sürede geçmez. Çamaşırlar için sıvı deterjan mı toz deterjan mı daha iyi diye soracak olursanız da bunun cevabı apaçık ortada.

Verimax sıvı çamaşır deterjanı kullanmanın faydaları

Yazımızın sonlarına geldiğimize göre çamaşırlar için sıvı deterjan mı toz mu daha iyi sorusunun yanıtını artık hepimiz biliyoruz. Aslında sadece çamaşırlar için değil kendimiz için de doğru tercihin sıvı çamaşır deterjanı olduğunu biliyoruz. VeriMax sıvı çamaşır deterjanları alkali içeriklidir, içerisinde doğaya ve insana zararlı kimyasal bulundurmaz. Yağı ve kiri rahatlıkla temizler ve bunları yaparken çamaşırlara zarar vermez. VeriMax sıvı deterjanın bakterileri %99.9 oranında yok ettiği ve aynı zamanda 14 gün devamlı olarak koruma sağladığı bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Eskiye sünger çekip konsantre olan sıvı çamaşır deterjanlarına şans verdiğinizde sağladığı kolaylık ve temizlediği her ürün için üreticilere teşekkür edeceksiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra sıvı deterjan mı toz deterjan mı sorusunun cevabını artık sizde saklı. Yıkama sonrası temizliğine emin olacağınız çamaşırlar için VeriMax’a şans verin!