VeriBlog

Kıyafete Bulaşan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafete Bulaşan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Fondöten lekesi nasıl gider sorusu pek çok kadının hayatında bir defa dahi olsa sorduğu bir sorudur. Makyajın en temel parçalarından biri fondötendir. Pek çok insan, ciltteki pürüzleri gidermek, kusurları ve sivilceleri kapatmak için fondöten kullanır. Fondöten sıvı ve yağlı bir yapıya sahip olduğu için giysilere kolay bir şekilde bulaşabilir. Bu aşamada fondöten lekesi nasıl çıkarılır sorusu sıklıkla sorulur. Günümüzde likit ve krem ​​gibi fondöten türleri vardır. Özellikle sıvı olan fondötenlerin halı, kıyafet, koltuk, eşarp, kumaş ve diğer yüzeylere bulaşması kaçınılmazdır. Fondöten lekesi gününüzü mahvedebilecek ve sizi rahatsız edebilecek bir sorundur. Bundan dolayı hızlı bir şekilde çıkarılması gerekir. Bu açıdan doğru temizleme yöntemi ile fondöten lekesi kolayca çıkarılabilir. Eğer bu yöntemleri uygulamazsanız güzel kıyafetleri ve mobilyaları çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, hemen doğru yöntemi uygulamayı ve fondöten lekesini çıkarmayı denemeniz gerekir.

Kıyafetten Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinizden fondöten lekesi çıkarmanın birkaç kolay yolu vardır. Bu açıdan fondöten lekesi nasıl gider sorusunun ilk cevabı beyaz sirke kullanmaktadır. Ardından, dağılmasını önlemek için bir fırça ile fırçalayıp ılık su ile durulamanız gerekir. Diğer bir yöntem ise tıraş köpüğü kullanmaktadır. Bu açıdan tıraş köpüğünü fondöten lekesinin olduğu bölgeye uygulayın. Sonrasında ise bir süre bekleyin ve yıkamak için çamaşır makinesine koyun. Fondöteni temizlemenin bir başka yolu da bu alana bulaşık deterjanı dökmek, beklemek ve ardından makinede yıkamaktır. Kalıcı bir çözüm olmasa da bu yöntem fondöten lekelerini büyük ölçüde yok eder. Fondöten lekesi nasıl çıkarılır sorusunun bir başka yolu da makyaj temizleyici uygulamaktır. Beyaz sirke yönteminde olduğu gibi fondötenin lekeli bölgelerine bu ürünü uygulayabilir ve bekleyebilirsiniz. Temizlenene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Sonrasında ise çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Bu açıdan fondöten lekesi nasıl gider sorusunun cevabı sandığınız kadar zor değildir. Tıraş köpüğü, sıvı bulaşık deterjanı veya sirke ile bu lekeler kolayca gider. Ayrıca makyaj mendilleri, alkol bazlı ürünler ve leke çıkarıcılar fondöten lekelerini çıkarmak için iyi bir seçenektir. Ancak fondöten lekesi çıkarma yöntemini uygulamadan önce, gözle görülmeyen bir alanda küçük bir test yapmanız gerekir. Bu sayede fondöten lekesinin bulaştığı alanda büyük hasarlardan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra fondöteni uyguladıktan sonra bir süre beklemeniz de önemlidir. Ardından fondötenin uygulanacağı bölgeye dokunmamak için giysilerinizi fondöten kuruduktan sonra giyebilirsiniz. Bu şekilde eşya ve giysilerinizin fondöten lekesi ile kirlenme sorununu en aza indirebilirsiniz.

Yağlı Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten lekesi tüm kadınların karşılaştığı bir sorundur. Bu yüzden makyaj sonrasında herhangi bir yüzeye bulaşan fondötenden nasıl kurtulacağınızı bilmeniz gerekir. Normal lekeler gibi, fondöten bulaşır bulaşmaz çıkarılması kolaydır. Bu açıdan önce yıkama yöntemini deneyebilirsiniz.

Yağlı fondöten lekesi ile ilgili en büyük sorun, bu ürün uygulandığında genellikle lekelerin fark edilmemesidir. Bu nedenle yağlı fondötenleri temizlemek için daha güçlü ve daha etkili ürünler kullanmak çok uygundur. Bunun için fondöten lekesinin olduğu alanları ilk olarak soğuk suyla nemlendirin. Bunun sonucunda lekeler yumuşar ve lekenin çıkma etkisi artar. Ardında leke üzerine birkaç damla sıvı deterjan dökün ve birkaç dakika bekletin. Bulaşık deterjanı yağlı fondöten lekesini çıkarmak için oldukça iyi bir çözümdür. Bu yüzden yağlı makyaj lekelerine karşı iyi bir seçimdir. Bulaşık deterjanını lekenin üzerine bıraktıktan sonra parmaklarınızla, nemli bir bezle veya yumuşak bir diş fırçasıyla ovalayın. Ardından bu alanın üzerini temiz bir bez veya kâğıt havluyla silin. Deterjan kalıntılarını gidermek için soğuk suyla durulayın. Eğer leke çıkmadıysa, aynı işlemi tekrarlayın. Kumaşlardaki yağlı fondöten lekesi nasıl çıkarılır denilince akla gelen bir diğer yöntem de çamaşır suyu kullanmaktır. Ancak, kullandığınız çamaşır suyunun eşyanıza zarar vermediğinden emin olmak için içeriğini kontrol etmeniz gerekir.

Kumaştan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşın içindeki pamuklu, polyester ve naylon içeriklere bulaşan fondöten lekesini temizlemek çok basit bir işlem gerektirir. İlk olarak kolay yıkanabilir kumaşı yumuşak bir fırça ile ıslatın ve lekeyi sirke ile silin. Bu açıdan lekenin çok fazla yayılması için fırçalayın. Bunun yanı sıra fondöten lekelerini bulaşık deterjanı ile de çıkarabilirsiniz. Leke çıkarma işlemi çok hassas bir ovalama işlemi gerektirir. Ancak fondöten lekesi, giysilerdeki diğer lekelerle temas etmemelidir. Ardından işlemi tamamlamak için çamaşır makinesine atmanız ve yıkama işlemini tamamlamanız gerekir. Deri veya süet kumaşlardan fondöten lekelerini çıkarmak istiyorsanız bulaşık deterjanları kullanışlıdır. Ilık suya bulaşık deterjanı eklediğinizde su köpürür. Ardından bir bez kullanılması ve köpüğü fondöten lekesinin olduğu alana dikkatli ve nazikçe uygulamanız önerilir. Sonrasında ise bu alanı kuru bir havluyla silin. Bunun yanı sıra deri ürünler için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünleri sayesinde de bu işlemler kısa sürede yapılabilmektedir. Bu sayede deri kıyafetlerinizin ve diğer eşyalarınızın zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Eşarptan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten lekesi nasıl gider sorusunun cevabında en önemli olan konu eşarbın kumaşıdır. Eşarbınız ipek, keçe veya yünden yapılmışsa ve makinede yıkanamıyorsa, leke yüzeyini dağıtmadan nazikçe ıslatmak için temizleme spreyi ve yumuşak bir fırça kullanın. Ardından bölgedeki suyu çıkarmak için kuru bir bez veya pamuklu çubuk kullanın ve bu alanın kurumasını bekleyin. Lekeler gidene kadar bu işlemi 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz. Temiz olduğunda ise temiz suyla durulayın ve kurumasını bekleyin. Bu sayede eşarbınızı tekrar yıkamanıza gerek kalmadan temizleyebilirsiniz. Ayrıca fondöteni hızlı bir şekilde temizlemek için suya biraz gliserin ekleyin. Ardından temiz ve renksiz bir temizlik bezini bu suya hafifçe batırın ve fondöten bölgesine uygulayın. Daha sonra beyaz sabunla yıkayın ve su ile durulayın. Eğer fondöten lekesi çok dağılmışsa, lekeyi hidrojen peroksit ile ovalayın. Saf hidrojen peroksit, lekelerin giysilerin kumaşına girmesini önler. Ardından yine beyaz sabunla yıkayıp durulayın.

Koltuktan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten lekesi nasıl gider sorusu koltuğa fondöten bulaştığında sıklıkla sorulur. Halı ve kanepe gibi eşyalar için eter pamuğu kullanmak gerekir. Bu açıdan sabunlu suyla nemlendirilmiş bir eter pamuğu yardımıyla fondöten lekesinin olduğu bölgeyi silin. Ahşap nesnelerden fondöten lekelerini çıkarmak için bulaşık deterjanı da kullanılabilir. Bu açıdan bulaşık deterjanını sıcak suyla köpürtün ve fondöten lekesinin olduğu alana uygulayın. Ardından koltuğu temiz su ile durulayın. Toz fondöten, sıvı fondötenden daha kolay çıkarılır. Makyaj sırasında giysi, koltuk ve eşarplara bulaşan fondöten lekesi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu açıdan bu alanları temizlerken önce bulaşan alanı hafifçe sallamanız önerilir. Ardından giysileri sıvı deterjanla hafifçe ovalayın. Sonrasında ise temizleme suyunda bu eşyaları bir süre saklamanız gerekir. Ardından giysinin cinsine uygun deterjanla makinede yıkayın. Bu sayede fondöten lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabı ile bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak tüm bu aşamalarda eşyanızın hangi kumaştan yapıldığı önemlidir. Bu sayede temizleme işlemlerini doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir