VeriBlog

Kolay ve Pratik Bir Şekilde Evde Halı Temizleme Yöntemleri 2021

Kolay ve Pratik Bir Şekilde Evde Halı Temizleme Yöntemleri 2021

Yüzey temizliğine önem verdiğimiz kadar halılara da önem vermemiz gerekiyor. Neden mi? Çünkü halılar en çok hor kullandığımız, evin bütün tozunu içinde barındıran eşyalardır. Günlük olarak süpürme işlemi yapılsa da tozların birçoğu halı diplerine çöker ve burada bakteri ve akarları oluşturur. Halı temizleme yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olunduğunda bakteri oluşumunu evde de durdurabilirsiniz. Evde halı temizleme yöntemlerini incelemek için hadi başlayalım.

Evde halı nasıl yıkanır?

Evde halı temizleme yöntemleri olarak yıkama işlemi, önceleri bireysel olarak sıklıkla yapılırdı. Fakat değişen teknoloji, yeni üretilen elektronik halı yıkama cihazları ve güvenilir halı yıkama şampuanları ile yerinde yıkama yapılabilir oldu. Evde bireysel olarak yıkanan halılara fazla su, deterjan ve insan gücü gerekirdi. Şimdi ise bu artık daha kolay. Belirli bir gün için anlaştığınız halı yıkama şirketi ile evinizde de halılarınızı güvenle yıkatabilirsiniz.

Halı temizlerken mutlaka bilmeniz gereken püf noktalar

Yeni yıkanan bir halıyı kullanmaya başladığınızdan itibaren düzenli olarak bakımını yapmanız gerekir. Halınıza düzenli olarak bakım yapmanız hem halının ömrünü uzatır hem de aldığınız ilk günkü gibi parlak olmasını sağlar. Ev ekonomisini sarsmadan pratik halı temizleme yöntemlerini sizler için paylaşıyoruz.

En pratik halı temizleme yöntemleri nelerdir?

Hepimiz yapılan genel temizliğin ve halı temizliğinin uğraştırmamasını isteriz. Birçok kişi tarafından halıların bakımı kolay gibi gözükmeyebilir. Fakat malzeme ve araç-gereç olarak neyi nerede kullanacağınızı bilmeniz işinizi en başında hafifletir. Bunun için sizlere pratik halı yıkama yöntemlerini sıralayacağız.

* En bilinen yöntem: Arap Sabunu

Halının yüzeyi süpürüldükten sonra üzerinde toz, kıl gibi şeylerin olmadığına emin olun. Halı temizlemek için arap sabunu eskilerden beri en etkili yöntemdir. Arap sabununu ılık bir su içinde kolayca eritebilirsiniz. Sonrasında halıya uygun bir bez veya lifi sabunlu suyun içine batırın ve sıkın. Yarı ıslak şekilde halınızı silin ve her ilerlediğiniz alan için bu işlemi tekrarlayın. Ardından duru su ile tekrar silebilirsiniz. En son işlem olarak da nemini alın ve kurumaya bırakın. Arap sabunu, evde halı temizleme yöntemlerinde sıkça kullanılır, ekonomiktir ve temizlik yaptığınızı belirgin şekilde hissedersiniz.

* Halı parlatıcı: Mısır nişastası

Gün içerisinde halı üzerinde ister istemez yağ ve lekeler oluşabilir. Çocuklu bir evde kaçınılmaz olan boya lekeleri de buna eklenir ve durum zorlaşır. Zorlu yağı ve lekeyi çözen mısır nişastasını mutlaka pratik halı temizleme yöntemlerinize ekleyin. Gerektiği kadar mısır nişastasını lekeli yerlere serpin ve 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında sirke ile hazırlanmış su ile halılarınızı silin. Farkı görmek için hem ucuz hem de karşı asla zararı olmayan bu yöntemi deneyin.

* Lekelere etkili çözüm: Amonyak

Halı yüzeyinde oluşan mürekkep, yağ ve boya gibi maddelerin temizlenmesi amonyak tarafından giderilebilir. Genel temizliklerde temizleme suyuna bir çorba kaşığı kadar amonyak eklemeniz yeterlidir. Leke ve yağlar için direk uygulanabilir fakat uzun süreli bekletilmemelidir.

* Beyazlatıcı etkisiyle: Karbonat

Karbonat evlerimizde çokça kullanılan bir maddedir. Pratik halı temizleme yöntemlerinde kullanılan  etkili, ucuz ve zararsız bir üründür. Halılarınızın üzerine serpeceğiniz karbonatı, yarım saat bekletin. Bekleme işlemi bittikten sonra halınızı süpürün. Sonrasında arzuya göre sirkeyle nemlendirilmiş bir bez ile silebilirsiniz.

* Temiz bir görünüm: Beyaz sirke

Beyaz sirke son yıllarda popüler olmuş, temizlik için etkili bir kurtarıcıdır. Pratik halı temizleme yöntemlerinde kullanılacak olmazsa olmaz bir üründür. Her evde bulundurulması gereken beyaz sirke ile halı veya herhangi bir kumaştaki meyve suyu lekelerini çıkarabilirsiniz. Bir fincan beyaz sirke, iki fincan su ve iki tatlı kaşığı kadar bulaşık deterjanını da ekleyerek bir karışım hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı lekeli bölgeye uygulayarak nemli bez ile silebilirsiniz.

* Hepsi bir arada süper etki: Verimax halı şampuanı

Bu saydığımız evde halı temizleme yöntemleriyle kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz. Bir de bu gibi yöntemlerle uğraşmayıp temizliği daha kolay hale getirmek istiyorsanız, Verimax halı şampuanı tam size göre. İçeriğinde alkali bulunduran VeriMax halı şampuanı, bakterileri %99.9 oranında yok eder. Bu bilgi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi tarafından onaylanmıştır. Konsantre olan halı yıkama şampuanı açıklamada bulunan orana uygun şekilde seyreltilir. Bu şeklide halınıza yıkama veya silme işlemi yapabilirsiniz. Halı temizleme yöntemleri ile kafanızı karıştırmadan kolayca temizlik yapmak artık VeriMax ile mümkün. Sadece yüzeydeki değil, halının dibinde oluşan bakterileri yok eder ve oluşumunu engeller. Zararlı kimyasal hiçbir ürün bulundurmayan VeriMax, havaya karışmaz ve solunumu da kötü yönde etkilemez. Bu ürün iki yönlü olmak üzere elde ve makinede yıkama için uygundur. Yerinde yıkama yapan firmalar evinize geldiğinde VeriMax ile yıkatabilirsiniz. Sağlığınızı ön planda tutarak uzmanlarımız tarafından geliştirilmiş VeriMax halı şampuanını keşfetmek için geç kalmayın.