Geri Kazanım Sistemleri

Mesaj Gönderin

  İletişim

  Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı NO: 41/20

  Beylikdüzü/İSTANBUL

  Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Kostik Geri Kazanımı

  Çeşitli alüminyum üretim ve işleme fabrikalarının prosesine göre kostik(NaOH) kullanımı mevcuttur. Kostik eloksal banyolarda matlaştırma prosesinde kullanılırken alüminyum ambalaj sektöründe ise yüzey temizleme işlemi için kullanılmaktadır. Kullanılan kostik solüsyonu alüminyum yüzeyinde yağ-gres alırken aynı zamanda alüminyum ile tepkimeye girerek Alüminyum Hidrooksit (AlOH3) oluşturur ve bir zaman sonra çözünürlük azaldığı için eloksal banyolarda doldur boşalt yapılırken alüminyum ambalaj sektöründe ise belirli debilerde su ve kostik solüsyonu eklenerek taşırma yöntemi ile ekleme yapılır.

  Doldur boşalt yapılan veya taşırma yapılan kostik solüsyonlar deşarj edilmeden önce nötrolizasyon yapılmalıdır. Nötralizasyon prosesi için asit kullanılmalıdır ve nötralizasyon sonucunda atık çamur meydana gelmektedir. Kullanılan asit ve çıkan çamurun bertarafı yüklü miktarda maliyetlere sebep olmaktadır.

  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim üyeleri katkıları ile yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucuna eloksal banyolarında ve alüminyum ambalaj yıkama ve durulama banyolarında kullanılan kostiğin geri kazanımı sağlanmıştır. Kostiğin yanı sıra enerji geri kazanımı elde edilmiştir. Nötralizasyon için sarf edilecek asit ve sonucunda ortaya çıkacak çamur bertaraf maliyetleri ortadan kalkmıştır.

  Bu çalışmalar sonucunda TUBİTAK-TEYDEB projemiz destek almış olup prosesin patenti de alınmıştır. Tüm lisans hakları Veritas Çevre’ye aittir.

  Hizmetlerimiz

  Bizimle İletişime Geçin