VeriBlog

Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır?

Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarında lavabolar, en sık kullanılan alanlardan biri olduğu için lavabo temizliği banyo ve mutfak temizliğinde büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla lavabo nasıl temizlenir sorusunun cevabı hepimiz için oldukça önemlidir. Birçok insan, kireç lekesi olmayan ve parlak bir lavaboya sahip olmak ister. Çoğu zaman fazla çaba gösterilmesine rağmen kusursuz parlaklıkta lavabolara sahip olamayız. Banyo ve mutfaklarımızda lavabo temizliği düzenli olarak yapılmazsa yavaş yavaş sararması, koyulaşması veya kalıcı lekelerin ortaya çıkması muhtemeldir. Bunun yanı sıra lavabolarda mikroplar çoğaldığı zaman sağlığınız için olumsuz bir ortam söz konusu olur. Üstelik algı olarak da bir evdeki lavabo temiz olduğunda o evin temiz bir yer olduğu düşünülür. Bu yüzden lavabo temizliği son derece kritik bir öneme sahiptir.

Lavabo Temizliğinin Önemi

Lavabo temizliği mutfak, banyo ve tuvalet temizliğinde son sırada yer alır. Bunun nedeni zaman ve iş kaybı olmamasıdır. Lavabolar sıklıkla kullanıldığı için çok çabuk kirlenir. Ayrıca lavabo temizleme işlemleri çoğu zaman ihmal edilir. Ancak lavabonun içindeki ve etrafındaki nem nedeniyle mikroplar kolayca çoğalabilir ve yayılabilir. Bu durum ise çeşitli sağlık riskleri taşır. Buna ek olarak; günlük temizlenmeyen lavabolar, daha hızlı sararır ve kireçlenir. Ayrıca temizlik ve hijyen öncelikle fiziksel koşullarla ilgili olmakla birlikte insan psikolojisi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Hijyenik koşullara göre günlük olarak temizlenen lavabolar temizlik keyfini arttırarak sizi daha rahat hissettirir. Bu açıdan lavabo nasıl temizlenir sorusunun cevabını bilmeniz ve uygulamanız gerekir.

Hangi Aralıklarla Lavabo Temizliği Yapılmalı?

Lavabo temizliği aslında günlük temizlik rutininizin bir parçası olmalıdır. Bu mümkün değilse en az 2 günde bir yapılmalıdır. Bunun yanı sıra daha temiz lavabolar için bulaşıklar lavaboda birikmemelidir. Bulaşıklar, lavaboda veya bulaşık makinesinde kalırsa mikroplar hızla çoğalır. Bulaşıkları hemen yıkamak mümkün değilse bulaşıkları kuru bırakmaktansa ıslak bırakmak daha iyidir. Ancak bu bir geceden fazla sürmemelidir. Bulaşıkları yıkadıktan sonra ise lavaboya sıcak su dökülmelidir. Ayrıca kullanılan su mümkün olduğunca kaynar/sıcak olmalıdır. Lavabonun bu yöntemle temizlenmesi koku oluşumunu da önler. Bu sayede lavabo temizleme işlemleriniz daha kolay bir hale gelir.

Mermer Lavabo Nasıl Temizlenir?

Mermer lavabo nasıl temizlenir sorusu mermer lavabo sahipleri tarafından merak edilir. Mermer dayanıklı bir malzeme olsa da düzenli olarak temizlenmezse mermer lavabolar sararabilir. Ayrıca mermeri lavabo temizliği işlemi kolay değildir. Bu nedenle mermer lavabonuzu kısa aralıklarla temizlemek mantıklıdır. Mermer lavabonuz çok kirlenene kadar beklememeniz gerekir. Aksi takdirde lekeler daha da kötüleşir. Mermer lavabo lekeli ise amonyak içeren çamaşır sularını kullanmanız önerilir. Bu yöntem özellikle sigara, kahve ve diğer zor lekeler üzerinde etkilidir. Bu açıdan çamaşır suyunu lavaboya dökün ve yumuşak bir sünger yardımıyla ovalayın. Bu işlemden sonra lavabonuzu iyice durulamayı unutmamalısınız. Bu sayede mermer lavabo temizleme işlemleri, etkili sonuçlar verir.

Paslanmaz Çelik Lavabo Nasıl Temizlenir?

Paslanmaz çelik lavabolar, su lekesini fazlasıyla gösteren bir materyale sahip olduğu için zaman içerisinde eski ve bakımsız bir görünüme sahip olur. Bundan dolayı paslanmaz çelik lavabo nasıl temizlenir ve nasıl parlatılır soruları ile karşılaşılır. Bunun için ilk olarak su ısıtıcısında suyu kaynatın ve 1 ve 2 dakika bekleyin. Daha sonra bir elinizle temizleme fırçasını, diğer elinizde su bulunan kabı alın ve su dökerken fırçalayarak lavabodaki ana artıkları çıkarın. Elbette bu işlemi bitirdiğinizde lekelerin tamamı çıkmaz. Ancak lekelerin çoğu çıkar ve çıkmayan kirler sıcak suyun etkisiyle yumuşar. Daha sonra sirke, kabartma tozu ve limon suyunu aynı kapta karıştırın. Ardından paslanmaz çelik lavabo temizliği için bu karışımı temiz bir fırça yardımıyla lavaboya dağıtın ve nazikçe ovalayın. Kabartma tozu lavaboyu çizebileceğinden, bu aşamada fırçalarken sert hareketler yapmayın. Karışımı lekeli alanların tamamına yaydıktan sonra 5 ila 10 dakika bekletin. Ancak tamamen kurumasına izin vermeyin. Ardından tüm lavaboyu durulayın ve lavabo temizleme işlemini bitirin.

Lavaboyu En İyi Ne Temizler?

Lavabo nasıl temizlenir sorusu kadar lavaboyu en iyi temizleyen ürünler de merak edilir. Normal bir bulaşık süngerinin sert yüzeyine deterjan sürerek ve üzerine bolca tuz serperek lavaboyu temizleyebilirsiniz. Ayrıca az miktarda diş macununu süngerin üzerine sürdükten sonra bu sünger ile de lavabo temizliği yapabilirsiniz. Bu işlem sayesinde lavabonuzu parlatabilirsiniz. Lavaboyu temizlemenin bir başka yöntemi de cif ve çamaşır suyu karışımıdır. 1 bardak çamaşır suyunu 2 bardak ılık suya dökün ve iyice karıştırın. Bu su ile nemlendirilmiş süngerin üzerine cif dökerek lavabonun üzerine sürün. Bu şekilde lavabo temizleme işleminiz istediğiniz şekilde olabilir. Ayrıca çamaşır suyu, lavabonuzu başka hiçbir ürünle karıştırmadan temizlemede de etkili olabilir. Bunun için çamaşır suyunu lavabonun üzerine dökün ve süngerle yayın. 10 dakika bekledikten sonra nemli bir süngerle temizleyin. Bu sayede lekelerin tamamen yok olduğu göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir