VeriBlog

Mutfak Nasıl Dezenfekte Edilir?

Mutfak Nasıl Dezenfekte Edilir? Mutfak Temizlik Ürünleri

Mutfak temizlik ürünleri mutfak dezenfeksiyonunda büyük bir yere sahiptir. İhtiyaçlarınıza göre yemek hazırladığınız ve evde sıklıkla vakit geçirdiğiniz mutfağın temizliği sağlığınız için çok önemlidir. Mutfak kapsamlı temizlik gerektirir ve temizliği evin diğer odalarına göre daha zordur. Hijyeninizi ve sağlığınızı korumak için mikroorganizmaların kolayca yaşayabildiği mutfağın temiz tutulmasına çok dikkat etmeniz gerekir. Bu açıdan Arap sabunu ile mutfak temizliği sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Arap sabunu banyo ve lavabo temizliği, mutfak, kanepe ve kilim ile ahşap temizliği gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle zemin temizlerken bu sabun tercih edilir. Ayrıca ahşabın yüzey temizliğinde ve cilalanmasında da güvenle kullanılabilir. Çeşitli kimyasallara alerjisi olan ve yapay esanslara karşı hassasiyeti olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Buna ek olarak sirke ile mutfak dolabı temizliği de pek çok kişinin başvurduğu bir temizlik yöntemidir. Bu açıdan sirke, çok kirli olan alanları kolay bir şekilde temizlemektedir.

Mutfak Dezenfeksiyonu İçin Adımlar

Temizlenecek alan için doğru mutfak temizlik ürünleri seçmek, ilk dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir. Örneğin, buzdolabı gibi yiyeceklerin temas ettiği alanlarda kimyasal içeriği olan temizlik ürünleri kullanmamak gerekir. Temizlik yaparken, özellikle kimyasalların kullanılabildiği durumlarda eldiven giymeyi de unutmamanız gerekir. Bunun nedeni, kimyasalların cilt tarafından emilebilmesi ve cilde zarar vermesidir. Ayrıca kimyasallar, solunum yollarına zarar verebilir. Bu nedenle doğal mutfak temizlik ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Mutfak temizliğine başlamak için ilk olarak havluları yıkamanız gerekir. Yıkadıktan ve kuruttuktan sonra ise ütülediğinizden emin olmalısınız. Kaymaz bir ürün kullanıyorsanız, sıcak suyla yıkayabilir ya da gerekirse yeni bir kaymaz ürün ile değiştirebilirsiniz. Bu adımdan sonra ise sirke ile mutfak dolabı temizliği yapabilirsiniz. Ardından mutfak çöpünü atmalı ve çöpü yıkamalısınız. Bunun yanı sıra eğer bulaşıklarınız varsa, bunları da yıkayıp yerleştirmeniz önemlidir. Sonrasında ise Arap sabunu ile mutfak temizliği aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada mutfak zeminini bu sabun ile temizleyebilirsiniz.

Dezenfeksiyon İşlemi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak evin en önemli odalarından biri olarak kabul edilir. Yiyeceklerin bulunduğu, yemeklerin hazırlandığı ve çoğu zaman yenildiği yer olduğu için her zaman temiz olmalıdır. Bu yüzden Arap sabunu ile mutfak temizliği önemli bir aşamadır. Mutfağı temizlemeye başladığınızda önceden plan yaparsanız, mutfağı temizlemeniz daha kolay olacaktır. Bu yüzden ilk önce bulaşıklardan başlamak iyi bir fikirdir. Boş tezgâhlar temizlik yaparken ihtiyacınız olan alana erişmenizi sağlayacaktır. Mutfağınızı temiz tutmak için bu kuralı günlük mutfak temizliğine uygulayabilirsiniz. En önemli mutfak temizlik prosedürlerinden biri ise ocak temizliğidir. Kir ve yağ kuruyabilir ve bu pişirme bölgesinde birikebilir. Kabloyu ocaktan çıkarırsanız deterjanlı süngerle temizleyebilirsiniz. Süngeri yıkadıktan sonra biraz çamaşır suyu dökebilir ve kalan lekeleri temizlemek için bu süngeri kullanabilirsiniz. Bu açıdan Arap sabunu ile mutfak temizliği yapabilirsiniz. Tıpkı fırın gibi, mutfak dolapları da kapağı kapattığınızda tozun görülmediği yerdir. Ancak tencere ve kuru gıdaların bulunduğu dolapların temizliği de en az görünen yer kadar önemlidir. Bunun için ise sirke ile mutfak dolabı temizliği yapmanız gerekir.

Tezgâhlar, mutfakta en kirli alanlardır. Bu açıdan tezgâhı, çabuk kirleneceği için düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Mermer tezgâhı temizlemek için yüzeyi çizmeyen bir mutfak temizlik ürünü kullanmanız gerekir. Tezgâhın bir parçası olarak kabul edilen lavabo ve eviye bölümleri de tezgâh temizleme işlemine dâhil edilebilir. Ayrıca kapıların, iç bileşenlerin ve dolapların ayrı ayrı temizlenmesi gerekir, bu yüzden bunu yapmak için zaman ayırmalısınız. Dolapların aksine, zemin temizliği hızlıdır. Bu nedenle ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Buzdolabı, fırın ve küçük mutfak aletleri gibi aletlerin de düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ancak bu cihazların temizliğinde kullanılan ürünlerin zararsız olmasına özen gösterilmelidir.

Evdeki Malzemeler ile Dezenfeksiyon İşlemi

Evdeki malzemeler ile mutfak temizlik ürünleri yapabilmek oldukça kolaydır. Bu açıdan sirke, en etkili doğal temizleyicilerden biridir. Asidik yapısı sayesinde yağı giderebilir, kokuları giderebilir ve birçok lekeyi yok edebilir. Ayrıca sirke ile mutfak dolabı temizliği yapmak da mümkündür. Bunun yanı sıra piyasadaki bazı temizlik ürünlerinde limon da bulunur. Güçlü asit yapısı sayesinde yağ ve kirden arındırılabilir. Küf ve evdeki çoğu bakteriye karşı da çok etkilidir. Kabartma tozu ise fırın, mutfak ve banyo gibi yerleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak nişasta mükemmel bir emicidir ve yağ lekelerini çıkarmak için suyla karıştırılabilir. Ayrıca halıları, pencereleri ve çatal bıçak takımlarını kalaylayabilir ve temizleyebilirsiniz. Son olarak Arap sabunu ile mutfak temizliği de yapılabilmektedir. Özellikle yüzey temizleyici olarak kullanılan bu ürün, doğal olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Mutfak Hijyen Ürünleri

Pek çok sayıda mutfak temizlik ürünleri mevcuttur. Bu açıdan mutfağı temizlemenin birkaç yolu vardır. Mutfakta kullanılabilecek bazı temizlik ürünleri sadece mutfağa adanmıştır. Bunların yanı sıra en çok mutfakta ihtiyaç duyulsa da evin her yerinde kullanılabilecek ürünler vardır. Bazı mutfak temizlik ürünleri çok güzel bir kokuya sahip olsa da kimyasal içeriği de yüksektir. Bu açıdan mutfak hijyen ürünleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Bulaşık deterjanı
 • Bulaşık süngeri
 • Bulaşık teli
 • Mutfak temizlik bezi
 • Krem yüzey temizleyici
 • Lavabo açıcı
 • Yağ ve kireç çözücü
 • Yüzey dezenfektanı
 • Eldiven
 • Peçete
 • Kağıt havlu
 • Çöp torbası
 • Çamaşır suyu
 • Temizlik sirkesi

Sirke ile mutfak dolabı temizliği yapabilmek için temizlik sirkesi önemlidir. Bunun yanı sıra mutfak temizliğinin olmazsa olmazı olan çamaşır suyu da bu konuda büyük bir öneme sahiptir.

Çamaşır Suyu

Mutfak temizlik ürünleri arasında olan çamaşır suyu birçok biçimde gelir. Bu ürünler hijyen açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Ağartma maddeleri ve çamaşırlar için kullanılır. Çamaşır ürünlerinden mevcut lekeleri ve parlak renkleri çıkarmak için özel olarak geliştirilmiş bir formüle sahiptir. Çamaşır suyu bugünlerde hemen hemen her evin olmazsa olmazlarından biridir. Bu ürünler evinizde temizlik ve hijyen için sevdiğiniz ürünler listesinin başında yer alır. Örneğin, mutfak temizleyicinize az miktarda çamaşır suyu ekleyerek mükemmel parlaklığı kolayca elde edebilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerle yıkanan bölgenin bol su ile yıkanması çok önemlidir. Bunun yanı sıra sıvı dezenfektan kullanımı da çamaşır suyu kadar etkilidir.

Temizlik Sirkesi

Sirke ile mutfak dolabı temizliği oldukça yaygın bir temizlik yöntemidir. Bu açıdan temizlik sirkesi, mutfağın içini temizlemek ve sterilize etmek için dış cephede kullanılabilir. Antibakteriyel olan bu ürün, sayısız yüzeye yardımcı olan bir dezenfektan ve temizleyicidir. Ayrıca temizlik için sirke kullanmak, diğer temizlik ürünlerine göre daha sağlıklıdır. Temizlik sirkesi, su lekelerini, sabun köpüğünü, küfü ve yaygın lekeleri kolayca çıkarır. Bu güçlü etki, mutfağı temizlemeyi ve kaplamaları beyaz sirke ile dezenfekte etmeyi kolaylaştırır. Mutfak ve fayansları temizlemek için beyaz sirke kullanırken mermer, traverten fayans ve granit fayans gibi sirke gibi asitli temizleyicilerin zarar verebileceği malzemelere dikkat etmelisiniz. Bu açıdan temizlik sirkesi, seramik, vinil, porselen ve laminat zemin gibi yüzeyleri temizler ve parlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir