VeriBlog

Ofis Dezenfekte Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ofis dezenfekte etmek tüm çalışanların sağlığının korunması için önemlidir. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli şey doğru bir şirket ile anlaşmaktır. Çoğu şirket dezenfekte adı altında işe yaramayan ürünler kullanmaktadır. Çalışanlarının sağlığına dikkat eden her kurum araştırmasını iyi yapmalı ve doğru yöntemler ve doğru ürünler tercih etmelidir.

Dezenfekte Ne Demek?

Düzenli el yıkama, tutarlı sosyal mesafe, halka açık yerlerde maske takma ve çok temas edilen nesnelerin sık sık dezenfekte edilmesi, yeni koronavirüsün neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu olan COVID-19’un yayılmasını önlemenin en iyi yolları olmaya devam ediyor.

Ancak COVID-19’un yayılmasını azaltmak için bu yüksek temaslı nesneleri temizlemek söz konusu olduğunda, hangi dezenfektanlar en etkili? Bunları kullanmanın en güvenli yolu nedir? Ve temizleme ve dezenfekte etmek arasındaki fark nedir?

Temizleme ve dezenfekte etme arasındaki fark nedir? Bir şeyi temizlediğinizde, tüm görünür toz veya kir izlerini giderirsiniz. Kirli bir tişörtü yıkamak ya da ahşap bir rafı bir bez ve mobilya cilasıyla silmek gibi. Bir şeyi dezenfekte ettiğinizde amacınız, ısı, ışık, kimyasal veya başka yollarla içinde veya üzerinde yaşayan mikropları öldürmektir. Klozetin çamaşır suyu solüsyonuyla ovuşturulması dezenfeksiyona iyi bir örnektir.

Evimde hangi eşyaları ve alanları ne sıklıkla dezenfekte etmeliyim? Masalar, sandalyeler, telefonlar, klavyeler, uzaktan kumandalar, tezgahlar, ışık anahtarları, musluklar, buzdolabı kolları, çekmece kulpları, kapı kolları gibi sık dokunulan her şey günlük olarak dezenfeksiyon yöntemleri ile dezenfekte edilmelidir. Henüz aşı veya onaylanmış bir tedavimiz olmadığı için bu özellikle pandemi sırasında önemlidir.

Mutfak ve banyolardaki çöp kutuları, tuvaletler, küvetler ve zeminler gibi yoğun kullanılan eşyalar ve yüzeyler haftada bir kez dezenfekte edilmelidir.

Ya temizlik malzemelerinin kokusu mide bulantımı tetiklerse? Kanser hastaları genellikle belirli kokulara karşı daha hassastır ve tedavilerinin bir yan etkisi olarak mide bulantısı yaşayabilirler. Dezenfeksiyon malzemeleri ve diğer temizlik malzemelerinden gelen kokular mide bulantısına neden oluyorsa, mümkünse evinizin başka bir üyesinden temizlik yapmasını isteyin. Ve kokuyu dışarı atmak için pencereleri ve/veya kapıları açtığınızdan emin olun.

En iyi ev dezenfektan ürünleri nelerdir? Bu, ne temizlemek istediğinize bağlıdır. Söz konusu öğeyi temizlemek için tasarlandığından emin olmak için herhangi bir ürünü kullanmadan önce etiketini okumak her zaman en iyisidir.

Dezenfeksiyon talimatlarını dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Gözleri, cildi veya akciğerleri yakıcı maddelerden korumak için tüm uyarıları okuyun ve bunlara uyun. Belirtilmişse, ev temizlik eldivenleri veya koruyucu gözlükler takın. Güçlü dumanlar çıkaran ürünleri kullanırken dikkatli olun. Bunlar, iyi havalandırılmayan dar veya kapalı alanlarda tehlikeli olabilir.

Ofiste Dezenfekte Nasıl Yapılır?

Ofisleri dezenfekte etmek için genelde bir firma ile anlaşılmalıdır. Her çalışan kendi kişisel dezenfektasyon işlemlerini gerçekleştirse de tüm alanın temizlenmesi mümkün olmayacaktır. Bunun için ofisin sorumlu çalışanı bir dezenfektasyon şirketi bulmalıdır. Bir şirkette aranacak özellikler:

  • Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan tüm sertifikalara sahip olmak,
  • Profesyonel bir şekilde dezenfektasyon işlemi yapmak,
  • Tüm virüs ve bakterilere karşı kullanılabilecek ürünler tercih etmek,
  • Kullandığı ürünlerde hayvanlara ve insanlara zarar vermeyen içerikler tercih etmek,
  • Kullanılan dezenfektasyon yöntemlerinin doğru ve etkili olmasıdır.

Bu kriterleri sağlayan bir dezenfekte şirketi bulundu. Peki, doğru dezenfektasyon nasıl olmalıdır? Hangi dezenfeksiyon yöntemleri tercih edilmelidir? Tercih edilen en popüler yöntem soğuk sislemedir. Bu yöntem kullanılan bir dezenfektanın makine tarafından en küçük parçacıklarına kadar ayrılmasıdır. Bu sayede dezenfektan tüm havayı ve eşyaları kaplayacaktır. Etrafta hiçbir virüs ve bakteri kalmaması açısından oldukça kullanışlıdır.

Bu işlem ile dezenfektan hava üzerinde 30 dakika adar asılı kalabilmektedir.  Ortamda bulunan tüm virüsler bu sürede ölecektir. Dezenfektan nano gümüş yöntemi ile kullanılır ve tüm yüzeyleri kaplar. Kullanılan bu yöntem ile hijyenik ve tertemiz bir ofis hayatı sağlanacaktır.

Dezenfekte işlemleri ofislerin çalışmadığı ve boş olduğu zamanlarda yapılmalıdır. Bu sayede hem ortam kolayca virüslerden arınır hem de çalışanlar bu işlemden rahatsız olmazlar. İşlerin aksamaması için de belirlenen saat oldukça önemlidir.  Ofis dezenfekte işlemi sağlığa zararlı değilse mesai saatlerinde de yapılabilir ancak bu pek tercih edilmemektedir.

Tercih edilen dezenfektasyon işlemine göre koruma süresi değişmektedir. Örneğin nano sisleme yöntemi ile yapılan işlemler iki aya kadar koruma sağlayacaktır.

Ofisleri Neden Dezenfekte Ettirmeliyiz?

Bakteriler ve virüsler, büyük veya küçük ofislerde bile çok hızlı yayılabilir. İş yerinizde biraz zaman geçireceğiniz için orada da virüs olmaması önemlidir. İş yerinizde her gün klavyeye, farenize ve daha birçok nesneye dokunuyorsunuz. Ofis ezenfeksiyon yöntemleri  durumunda, tüm pencereler dâhil tüm ofisi önceden temizlenir. Ardından tüm masa, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar, sandalyeler, mutfaklar, dinlenme odaları ve tuvaletler gibi tüm yüzeyleri ve nesneleri dezenfekte edilir. Tabii bir kapı kasası veya kapı kolunu da unutulmamalıdır.

Odayı dezenfekte ettikten sonra herhangi bir nesneyi ve hatta üzerinize bakteri ve virüs getirmemeniz önemlidir. Özellikle bir çalışanı karantinaya göndermek zorunda kaldıysanız, kapsamlı oda dezenfeksiyonunu öneririz. En iyisi ev ofis kurmak ve bu süre içinde göreve dezenfekte etmek için birilerini çağırmak. Önleyici çalışabilmeniz için, bir korona krizinden sonra bile çalışanlarınızı uzak gelecekte koruyabilmeniz için dezenfektanlar satışa sunulmuştur.

İşyerinde genel hijyen önemlidir. Böylece, iyi hijyen sağlarsanız çalışan devamsızlıklarını da azaltabilirsiniz. Bir dezenfeksiyon şirketi gerekli tüm koşulları sağlayacaktır. Ayrıca bu şirketlerden dezenfeksiyon malzemeleri de temin etmek mümkündür.

Çalışanların Sağlığı Her Şeyden Önemlidir

Çalışanların sağlığının korunması için gerektiği sürelerde genel dezenfeksiyon işlemi yapılmalıdır. Ayrıca kişisel hijyenlerin korunması için her çalışana el dezenfektanı, masa ve bilgisayar için ayrı dezenfektan verilmelidir. Ofiste görevli olan temizlik işlerine bakan çalışana yerlerin temizliği için ürünler temin edilmelidir. Ayrıca eğer varsa kafeterya ve yemekhane gibi alanlar sık sık teftiş edilmeli ve çalışanların sağlığını tehlikeye atacak ortamların oluşması engellenmelidir.

Tertemiz Bir Ofis Çalışma Sürecini İyi Yönde Etkiler

Ofislerin temiz olması çalışanların kafalarını hijyene yormasını engelleyecektir. Temizlikten ve virüsten endişe duyan çalışandan yüksek çalışma performansı alınması beklenemez. Bu nedenle ofis dezenfeksiyon yöntemleri özenle seçilmeli ve düzenli olarak yapılmalı ve çalışanların sağlığı korunmalıdır.

Ayrıca hijyenik olmayan bir ofiste çalışanlar rahatsızlanacaktır. Bu da iş kaybı demektir. Çalışanların sağlığını koruması çalışmalarını olumlu yönde etkileyecektir.

Farklı İnsanlar İle Temasta Olduğunuzu Unutmayın

Ofisler sürekli insan iletişiminin olduğu yerlerdir. Bu nedenle sık sık farklı insanlarla temasta bulunulur. Bu durum ofis ve çalışan hijyeninin kötü etkileyecektir. Çalışanlara hijyen eğitimi vermek ve gerekli ürünleri sağlamak bunun önüne geçmek için önemli bir adımdır. Dezenfeksiyon malzemeleri doğru tercih etmek önemlidir. Bazı ürünler cilde ve doğaya zararlıdır. Bazı ürünler ise hiçbir fayda göstermemektedir. Ayrıca bu ürünlerin doğru saklanması da önemlidir.

Dezenfektanları orijinal kaplarında saklayın ve dökülmeleri ve başınıza bir şeyin düşüp patlama riskini önlemek için göz seviyesinin altında saklayın. Karışıklığı önlemek için evde yaptığınız her şeyi açıkça etiketleyin.

Ayrıca temizlik ürünlerini, hava koşullarına maruz kalmamaları için evinizin içinde dolap gibi özel, sıcaklık kontrollü bir alanda tutmak en iyisidir. Çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından yanlışlıkla yutulmasını önlemek için dezenfektan içeren herhangi bir dolap veya çekmecede güvenlik kilitlerinin olması çok önemlidir.