VeriBlog

Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ofis temizliği yalnızca görsel olarak daha çekici olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterileri etkiler ve çalışanların üretkenliğini artırır. İşyerinde mutfak, merdiven ve tuvaletler dahil tüm alanların temizliği beden ve ruh sağlığı için önemlidir. İyi temizlenmiş bir ofiste haftalık temizlik süresini azaltarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ofis temizliğinde kullanılan malzemeler özenle seçilmelidir. Böylelikle ofisinizi daha planlı bir şekilde temizleyerek, doğru malzemeler ile doğru temizlik yaparsınız.

Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ofisinize gelen müşterileriniz için ilk izlenimler çok önemlidir. İyi bir ilk izlenim bırakmak için düzenli ve temiz bir masa çok önemlidir. Günümüz dünyasında hayatınızın büyük bir kısmını ofiste geçirirsiniz. Bundan dolayı ofis temizlikleri büyük bir öneme sahiptir. Günde 8 saatten fazla vakit geçirdiğiniz bir ofis, rahat, temiz, hijyenik, konforlu ve motive edici bir çalışma ortamına sahip olmalıdır. Sabah işe başlayan çalışanlar, işlerinin temiz ve düzenli olmasını isterler. Aynı zamanda, çalışanlar daha verimli çalışmak için motive edilir ve hastalık oranı azalır.

Ofis Temizliğinin Doğru Sıralaması

Aslında ofis temizliği için temel kurallar yoktur. Temizlik, sizin ihtiyaç ve beklentilerinize göre çalışır. Dilerseniz belirli bir etkinlik dizisinin her bir bölümünü de takip edebilirsiniz. Çünkü her şeyin sorunsuz yürümesi için belli bir düzen önemlidir. Bu açıdan ofis temizliği nasıl yapılmalı? sorusunun cevabı aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Küllük ve çöp kovaları
 • Masalardaki cihazlar
 • Çalışma masaları
 • Zemin
 • Kontrol

Yukarıdaki sıralamaya göre ilk olarak ofis küllüklerini temizleyin, çöp poşetlerini çöp tenekelerinde atın ve yenileriyle değiştirin. Sonrasında masaüstünde bulunan fotokopi makinesi, faks vb. elektronik cihazları kuru bir bezle silin. Çalışma masalarını da silme işlemi bittiğinde, süpürme işlemine başlayabilirsiniz. Süpürme işlemi yukarıdan başlar ve kurallara göre aşağı iner. Sonrasında ise tüm alanı kontrol etmelisiniz.

Ofis Temizliğinde Unutulan Önemli Kısımlar

Ofis temizliği sırasında unutulan en önemli kısımlardan biri küllük ve çöp kutularını boşaltmaktır. Çöp kutularını temizlemek, ofisteki havanın kalitesinin daha iyi olmasını sağlar. Bu sayede çöp kaynaklı oluşabilecek hastalıklardan uzak durulur. Bir diğer kısım ise telefonların temizlenmesidir. Bu açıdan telefonunuzu silmek için kullanılan mendili başka bir yerde kullanmamalısınız. Çünkü bakterilerin ağızdan çok daha kolay yayıldığı düşünülmektedir. Telefonu temizlerken en sevdiğimiz şey genellikle beyaz bir bezdir. Telefonu, telefon tutucuyu ve tuş takımını beyaz bir bez ve dezenfektanla silmelisiniz. Son olarak sıklıkla unutulan bir kısım ise kontrol kısmıdır. Bundan dolayı tüm süreçleri tamamladıktan sonra tamamlanan işleri gözden geçirmelisiniz. Kontroller, görevlerin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Kontrol, ofisinizi 6 adımda temizlemenin en önemli parçasıdır.

Günlük Ofis Temizliği vs. Detaylı Ofis Temizliği

Masalar, sandalyeler, bilgisayarlar, yazıcılar ve telefonlar hala ofiste kullanılan araçlardır. Bu araçlarla düzenli günlük ofis temizliği, ofis ortamında çalışanlar için daha hijyenik bir çalışma alanı yaratır. Küçük bir ofise bağlı olarak, çalışan sayısı 1’den 10’a kadar düşünülebilir. Bu durumda küçük ofislerin kirlilik oranı düşecek ama büyük ofislerde çalışan sayısı arttıkça bu ofislerin kirlilik oranı da düşecektir. Özellikle büyük ofisler, gün içinde veya ofis çalışanları işe başlamadan önce düzenli temizlik gerektirir. Küçük ofislerin hijyen gereksinimleri düşüktür, ancak mikropların büyümesini en aza indirmeli ve ofis çalışanlarının sağlıklı bir ortamda çalışmasına izin vermelidir. Bu, düzenli olarak planlanmış düzenlemelerle yapılır. Bu açıdan günlük ofis temizliği yukarıda sıralanan eşyaların temizliğini kapsar.

Detaylı ofis temizliği ise, çalışma saatleri dışında yapılmalıdır. Bu açıdan temizlik öncesi bütün eşyalar toplanmalı ve gereksiz olan eşyalar çöpe atılmalıdır. Sonrasında bu çöpler boşaltılmalı ve çöp kutuları dezenfekte edilmelidir. Masaların ve dolapların tozları alındıktan sonra, teknolojik aletlerin temizliğine geçilmelidir. Ardından kapılar ve pencerelerin tozu alınmalıdır. Toz alma işlemleri bittikten sonra zemin süpürülmeli ve sonrasında silinmelidir. Bu açıdan ortak kullanım alanlarını temizlemek için en iyi genel temizleyici ürünü kullanabilirsiniz.

Ofis Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Ofis temizliği nasıl yapılmalı? sorusu kadar önemli olan bir diğer konu, gerekli olan malzemelerdir. Günlük, haftalık ve aylık temizlik yaparken belirli prosedürleri izlemelisiniz. Bundan dolayı gerekli olan temizlik malzemelerini kontrol ettiğinizden emin olmalı, bir kusur varsa lütfen gerekli temizlik maddesini sağlamalısınız. Çünkü güvenli temizlik sağlamak önemlidir. Bu açıdan ofiste çalışan kişilerde kronik akciğer hastalığı varsa antialerjik ürünlere öncelik verilmelidir. Deterjanlar kimyasal içeren ürünlerdir. Ofisteki bilgisayar, tablet, TV gibi hassas ürünler için kimyasal içeriği düşük malzemeler satın almalısınız. Bundan dolayı satın aldığınız ürünlerin gerekli kalite standartlarını karşıladığından emin olmanız gerekir. Ofis temizliği için gerekli olan malzemeler ise aşağıdaki şekildedir:

 • Sprey şişesi
 • Toz bezi
 • Çöp poşeti
 • Cam bezi
 • Kat arabası
 • Paspas
 • Elektrikli süpürge
 • Dezenfektan
 • Genel temizleyici

6 Adımda Pratik Ofis Temizliği

Araştırmalar, çalışanları temiz ortamlarda daha kaliteli çalıştığını, kirli ve sağlıksız ortamlarda ise daha kalitesiz çalıştığını göstermektedir. Bu nedenle ofis hijyenine dikkat etmenin olumlu sonuçlara yol açabileceğini ve çalışanlar, müşteriler ve patronlar için daha iyi bir ortam sağlayabileceğini bilen şirketler rekabette bir adım öndedir. Bu açıdan ofis temizliği nasıl yapılmalı? sorusu 6 adımda cevaplanabilir:

 1. Adım: Küllüğü boşaltırken küllüğü küllük kalmayacak şekilde çöp kutusunun dibine dökmelisiniz. Çöpü boşaltırken çöp torbasındaki nemi kontrol edin ve yırtılmamışsa veya kötü kokuyorsa hemen değiştirin.
 2. Adım: Süpürgelik denilen kısımdan başlayarak tavana kadar toz almalısınız.
 3. Adım: Telefonlar gibi sık sık temasa geçtiğiniz elektronik cihazları temizlemelisiniz. Bu açıdan günlük olarak temizlemek için başka bir bez kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda bilgisayarınızın ekranı tozluysa, nemli olmayan kuru bir bezle silmelisiniz.
 4. Adım: Masanın temiz kalması için kaldırılabilen nesnelerin alt kısımları da silinmelidir. Islak bir havluyla silin, ardından kuru bir havluyla kurulayın.
 5. Adım: Zemin halı kaplıysa, koridor temizlenmelidir. Kapsamlı temizlik için çöp kutusunun arkası vakumlanmalıdır. Sert zeminlerde tozlanmaması için önce kuru temizleme yapılmalı, ardından nemlendirilmeli ve ardından kurutulmalıdır.
 6. Adım: Tüm işlemler tamamlandıktan sonra ofis temizliği kontrol edilmelidir. Bu açıdan ışıklar, pencereler ve temizlik malzemelerinin etrafta kalıp kalmadığı kontrol edilerek temizliğin tamamlanması sağlanmalıdır.

Ofis Temizliğini Kendin Yapmak Zaman Kaybı Mı?

İnsanlar evlerinden çok çalıştıkları ofiste vakit geçirirler. Bu nedenle temiz ve ferah bir ofis sadece sağlığınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda iş hayatınızın verimliliğini de artırır. Düzenli ofis temizliği, çalışma ortamının atmosferini olumlu yönde etkiler ve sizi verimli bir çalışma ortamına hazırlar. Bu, kendi başınıza yapabileceğiniz rutin bir ofis temizliği görevidir. Ancak işleri halletmek zaman alır ve bir ofis temizliği çok zor olduğu için ofis temizlik şirketinden yardım istemek mantıklıdır. Günümüzde artan ofis sayısı, ofis temizlik firmalarına talep oluşturmuştur.

Ofis Temizliği İçin Bir Temizlik Şirketiyle Anlaşmak Mantıklı Mı?

Ofisiniz küçükse, bir temizlik şirketi size yardımcı olabilir. Ancak ofis büyükse bir temizlik şirketi ile çalışmak daha mantıklıdır. Bunun nedeni temizlik firmalarının personellerini alana ve iş yüküne göre göndermesidir. Bu sayede temizlik işlemi zamanında kusursuz bir şekilde tamamlanır. Temizlik şirketleri, olası sorunlara sorun odaklı çözümler geliştirmek için deneyimli kadrolarla çalışır. Bu durum ise size zaman kazandırır ve bütçenizi daha verimli bir şekilde harcamanızı sağlar.

Temizlik Şirketlerinin Fiyatları

Ofis temizliği fiyatları ofisin metrekaresine göre değişmektedir. Temizleme alanının arttırılması farklı bir fiyat veya maliyetle sonuçlanabilir. 25 metrekare ofis ve 500 metrekare ofis için temizlik maliyetleri farklıdır. Buna ek olarak çalışacak olan temizlik personeli de fiyatı etkilemektedir. Bundan dolayı net bir fiyat bilgisi için temizlik şirketleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.