Pandemi Tasarımı ve Uygulaması

Mesaj Gönderin

  İletişim

  Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı NO: 41/20

  Beylikdüzü/İSTANBUL

  Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Pandemi Tasarımı ve Uygulaması

  Veritas Çevre, tüm dünyanın içinde bulunduğu zorlu süreçte toplumun güvenli bir şekilde hayatına devam edebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için firmalara ve kamu kuruluşlarına Özel Dezenfeksiyon Projeleri uygulamaktadır.

  Yüzey Dezenfeksiyon Uygulaması

  Yüzeyin dezenfeksiyonu ve hijyenik kalması için UVC, VUV/UVC ve en önemlisi yüksek alkali, klor alkali yüzey temizleyicilerdir.

  UVC, VUV/UVC sistemler etkili olsa da insan varken çalışması sağlığa zararlıdır ve dezenfeksiyonu anlık olarak yüzeyde yapar, çalışmadığı sürece yüzeyden bulaş riski devam eder bu sistem yoğun kullanılan alanlarda efektif kullanılması zordur.

  Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Gruplarının düğer yüzey dezenfektanlarından farkı Çamaşır suyu, hidrojen peroksit gibi ürünlere baktığımızda anlık hijyen ve temizlik sağlar. Bu maddeler sıvı halden gaz haline geçerek uçup ortamdan yok olur ve etkisini yitirir. Gümüş ve bakır gibi ağır metal içeren dezenfektanlar solunum yoluyla insana ve çevreye ciddi olumsuzlukları mevcuttur.

  VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Gruplarının ise

  • Biyosidal ve Ağır Metal İçermez
  • İnsan Sağlığına Zararı Yoktur,
  • Uygulaması Kolaydır,
  • Yüzeyde Film Tabaka Oluşturarak 14 Gün Süreyle Koruma Sağlar.

  Akredite laboratuvarlarda yapılan çalışmalara göre 2. Hafta sonunda VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Gruplarının tüm yüzeylerde %99,99 oranında dezenfeksiyon sağladığı kanıtlanmıştır.

  Film tabaka mikron düzeydedir doğru seyreltme oranlarında uygulanması durumunda elle hissedilip gözle görülemez. Su bazlıdır ve havadaki karbondioksit ile nötralize olur ve yan ürün oluşturmaz. Yüksek Alkali bu şekilde bu mikro organizmaların yüzeye tutunmasını ve yaşamasını engeller.

  Türkiye’de bir ilk olarak her yüzey için ideal ayrı ürün, saha çalışmaları tamamlanmış ve test edilip onaylanmış olan VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Grupları Veritas Çevre tarafından üretilmektedir.

  Dezenfeksiyon sağlamasının yanında uygulanacak yüzeye göre çeşitleri bulunmaktadır ve deterjan sınıfında olmasından dolayı da uygulanan yüzeylerde derinlemesine temizlik sağlar.

  • Yüksek Alkali Oto Şampuanı
  • Yüksek Alkali Oto Detay Temizleyici
  • Yüksek Alkali Oto Premium Detay Temizleyici
  • Yüksek Alkali Oto Aerosol
  • Yüksek Alkali Aerosol
  • Yüksek Alkali Çok Amaçlı Genel Temizleyici
  • Yüksek Alkali Kuru Köpük Halı Şampuanı
  • Yüksek Alkali Halı Şampuanı
  • Klor Alkali Çok Amaçlı Genel Temizleyici
  • Yüksek Alkali Konsantre Çamaşır Deterjanı

  Kamu kuruluşları, plazalar, ofisler, hastaneler ve okullarda 2 haftada bir düzenli uygulama hizmeti yalnızca Veritas Çevre tarafından verilmektedir.

  Havalandırma Dezenfeksiyon Sistem Projelendirmesi

  Kullanılacak olan dezenfeksiyon ve hava temizleme yöntemlerinin seçimi ile insan sağlığına etkileri, binaya statik etkilerinin olup olmadığı, bununla birlikte binanın yazılım sistemine entegrasyonu Veritas Çevre tarafından projelendirilerek uygulanmaktadır.

  Ultraviyole Lamba ile Hava Dezenfeksiyon Sistemi

  Ultraviyole ile hava dezenfeksiyonu işlemi sırasında insan ile UV ışığının temas etmemesi gerekir. Bu nedenle kapalı ortamlarda (ofis, tuvalet, sınıf vb.) Veritas Çevre tarafından tasarlanmış olan sensör ve program ile kullanılmalıdır. HVAC sistemlerinde ise UV kullanıldığı sırada sistem kapalı devreye sahip olduğu için UV ışınlarının insan ile teması olmamaktadır.

  UVC (200 ile 280 nm dalga boylarında) güçlü bir dezenfeksiyon yöntemidir. UVC ile dezenfeksiyon işlemine UVGI (ultraviyole germisidal radyasyon) adı verilirken bu işlem 240-280 nm dalga boyları arasında UV ışığı kullanılarak yapılan etkili bir dezenfeksiyon işlemidir. Bazı UVC lambalar da ozon üretmektedir bu sebeple UVC lamba seçimi yapılırken ozon üretmeyen lambalar tercih edilmelidir. Projelerimizde VeriLight marka UL 2998 ozon free standartlarına uygun UVC lambalar kullanılmaktadır.

  Ayrıca UVC ile dezenfeksiyon işleminde havalandırma sisteminde en az G4 kaset filtreler kullanılarak klasik filtrasyon işleminin yapılması gerekir.

  HVAC sisteminde uygulanacak tüm UVC uygulamaları ayrıntılı bir mühendislik proje ve tasarımı gerektirir. UVC tasarımını nem, sıcaklık, UVC ışıma yoğunluğu, hava hızı, ışıma süresi gibi birçok parametre etkilemektedir. Bu nedenle yapılacak tasarım ayrıntılı olarak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

  Ozon ile Hava Dezenfeksiyonu

  Ozon molekülleri doğada atmosferde güneşin UV radyasyonu ve yüksek potansiyele sahip yıldırımların etkisiyle oluşur.

  Kapsamlı, hızlı ve etkili dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlar. Virüsler ve bakterilerin yanı sıra küf, spor, propogullerin, mantar ve protozoon sporlar üzerinde de etkilidir. Ayrıca Botulinum, toksinler ve riketsiya vb. yok eder. Koku giderimi sağlar.

  Ozon konsantrasyonun fazlası insan sağlığı ve eşyalara zarar verir. HVAC sisteminin ve ortamda ozon ile dezenfeksiyon yapılması için uygun şartların sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle yapılacak tasarım ayrıntılı olarak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

  Filtrasyon ile Hava Arıtımı

  Türkiye’de bulunan HVAC sistemlerinin büyük çoğunluğunda emiş hatlarında yalnızca kaba filtre olarak tabir edilin G4 kalite kaset filtreler bulunmaktadır. Bu nedenle filtrasyon yetersiz görülmüştür ve HVAC sistemleri pandemi süreci boyunca %100 oranda dışarıdan taze hava ile çalışması uygun görülmüştür. Bunun nedeni bulaş riskini tüm binada yayılma riskini azaltmaktır. Normal şartlarda ısı transferi ile enerji maliyetlerinde tasarruf sağlayan sistemler mevcut durumda çalıştırılamamaktadır. Bu durum enerji maliyetlerine yazın %50, kışın %100 oranda artış olarak yansımaktadır.

  Araştırmalar sonucunda Covid-19’un tanecik çapı olarak %90’nın 0,3 mikrondan büyük olduğu belirlenmiştir. Yüksek etkinlikte tanecik yakalama özelliğine sahip F7, F8 ve hatta F9 filtreler kullanılarak %90 ve üzerinde verimle, 0,3 mikrona kadar havada bulunan tanecikleri havadan arındırarak hava kalitesi arttırılabilir.

  HVAC sisteminde uygulanacak tüm filtre değişim uygulamaları ayrıntılı bir mühendislik proje ve tasarımı gerektirir. Filtre değişim tasarımını debi, yük, hava basıncı ve hava hızı gibi birçok parametre etkilemektedir. Bu nedenle yapılacak tasarım ayrıntılı olarak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

  HVAC sisteminde yer alan filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak en geç 3 ayda bir değiştirilmelidir.

  Teklif Talep Formu