VeriBlog

Pas Lekesini Ne Çıkarır ve Pas Nasıl Temizlenir?

Pas Lekesini Ne Çıkarır ve Pas Nasıl Temizlenir?

Pas lekesini ne çıkarır sorusu, bu leke ile karşı karşıya kalan herkesin cevabını aradığı bir sorudur. Pas sadece kıyafetlerde değil zeminlerde, mobilyalarda ve daha birçok eşyada da yaygın bir sorundur. Temel olarak pas, metalin oksidasyonudur. Bu oksidasyon ise paslı lekeler bırakabilir ve temizliği zorlaştırabilir. Alüminyum ve bakır gibi birçok metal paslanabilir. Hepsi farklı görünen birçok pas türü vardır. Su veya nem, demir ile temas ettiğinde, su havadaki karbondioksit ile reaksiyona girerek karbonik asit üretir. Bu durumda ise pas ortaya çıkar. Bundan dolayı pas lekesi nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır.

Pas Lekesi Nasıl Geçer?

Pas lekeleri için en etkili çözüm limondur. Bu açıdan giysilerdeki pas lekesini çıkarmanın en kolay yolu lekelerin içine limon sıkmaktır. Ardından limon kuruyunca soğuk suyla bu alanı yıkayabilirsiniz. Bunun yanı sıra paslı giysilerin üzerine beyaz sirke de dökülebilir. Sonrasında bu giysiyi suya batırıp ardından soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Pas lekesi nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da limon suyudur. Pasın üzerine limonu sıkın ve tuzu ekleyin. Bu yöntem pasın çıkarılmasını kolaylaştırır. Karışım kuruduktan sonra ise alanı durulayabilirsiniz. Ayrıca kabartma tozu, bulunması en kolay ve pası gidermede en etkili ürünlerden biridir. Paslı kısma bolca karbonat dökün ve birkaç saat bekleyin. Sonrasında kabartma tozu tel fırça, diş fırçası veya bulaşık süngeri ile bu alanı ovun. Tüm bu yöntemler sayesinde ise pas lekesini ne çıkarır sorusu cevaplanmış olur.

Halıdan Pas Lekesini Ne Çıkarır?

Halıdan pas lekesini ne çıkarır sorusu için ilk olarak kumaşın kalitesi önemlidir. Kuru pas için, bir bıçak ile paslı alanı hafifçe ovabilirsiniz. Ardından halının kirli kısmı üzerinde, nemli bir sünger üzerinde nazikçe bastırarak bulaşık deterjanı küçük bir miktar koyup 5 dakika bekletmeniz gerekir. Eğer bastırdığınız havlu veya sünger paslıysa ıslatmaya devam etmeli ve gerekirse deterjan eklemelisiniz. Bu açıdan pas hala temizlenmemişse bir sonraki adıma geçmeniz gerekir. Bu adımda limon suyunu paslı bölgenin üzerine dökmelisiniz. Sonrasında birkaç saat bekleyin ve ardından nemli bir bezle silin. Bu sayede halıdan pas lekesini çıkarabilirsiniz.

Duvardan, Betondan ve Fayanstan Pas Lekesini Ne Çıkarır?

Fayanslardaki pas lekelerini çıkarmak için yüzey temizleyici kullanabilirsiniz. Temizlenecek alanda toz, talaş veya pas dışında büyük kalıntılar varsa, tozu temizlemek için ilk olarak bu alanı süpürmeniz gerekir. Sonrasında ise yüzey temizleyici ile köpüklü su hazırlayın ve tüm pasları temiz bir bezle temizleyin. Ardından pas sökücüyü pasın üzerine püskürtün ve 10 ila 15 dakika kadar bekletin. Sonrasında ise boş bir sprey şişesini temiz suyla doldurun ve pas sökücünün akması için işlem yapılacak alana püskürtün. Diğer zeminler, akan suyun zemini kirletmesini önlemek için bez ile kaplanabilir. Eğer duvarları temizlemeniz gerekiyorsa, pas sökücü sıktıktan sonra birkaç dakika boyunca sürekli olarak püskürtmeniz gerekir. Sonrasında ise bu alanı durulayabilirsiniz.

Kumaş ve Kıyafetlerden Pas Lekesi Ne Çıkarır?

Pas lekesi nasıl geçer sorusu kumaş ve kıyafetlerdeki pas lekeleri için de sorulmaktadır. Pası gidermenin ilk adımı paslanmış malzemeyi karakterize etmektir. İpek, yün, deri, keten, süet veya astar gibi hassas kumaşlar özel bir çamaşırhaneye götürülmelidir. Ayrıca sadece kuru temizleme yapılabilen kumaşların su ile temas etmesine izin vermemeniz önemlidir. Asitler genellikle pas lekesini çıkarmak için kullanılır. Macuna asit eklemek sudaki pası çözecek ve kiri çıkarmayı kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra limon suyundaki sitrik asit aynı zamanda mükemmel bir doğal pas sökücü görevi görür. Bu açıdan bu ürünleri paslı alana sıktıktan sonra giysilerinizi ve kumaşlarınızı kurutmalısınız. Son olarak ise giysileri veya kumaşları soğuk suda yıkamanız gerekir.

Pas Lekesinden Kurtulma Yolları

Pas lekeleri, baş edilmesi en zor lekelerden biridir. Çünkü o lekeden kurtulmaya çalışırken kumaşı yıpratıp rengini açabilme ihtimaliniz vardır. Ancak uygun müdahale ile paslı lekeler giderilebilir. Pas lekesini ne çıkarır sorusu için akla ilk gelen şey limondur. Limonu paslı bölgeye sürün ve limon suyunun kurumasını bekleyin. Ardından soğuk su ile iyice durulayın. Pastan kurtulmanın bir başka yolu da limon ve tuz kullanmaktır. Özellikle gömlek temizliğinde yaygın olarak kullanılan bu yöntem limon suyuna batırılıp üzerine tuz serpilir. Ardından kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra makinede yıkanabilir. Limon gibi beyaz sirke de pas lekelerini çıkarmak için kullanılan temizlik maddelerinden biridir. Hidrojen peroksit beyaz kıyafetler üzerindeki pas lekeleri için özellikle tavsiye edilir. Eğer pas çok inatçıysa amonyak ile pas lekesi giderilebilir. Amonyak sadece giysilerde değil, halılardaki pas lekelerinde de etkilidir. İlk önce halının paslı kısmını ovalayın. Ardından lekeyi yumuşatmak için ılık suyla ovalayın. Daha sonra çözeltiyi hazırlamak için 2 su bardağı ılık su ile 1 yemek kaşığı amonyak karıştırın. Leke üzerinde yaklaşık 5 dakika bekletin, ardından beyaz bir bezle nazikçe kurulayın. Bu sayede pas lekesi nasıl geçer sorunuzun cevabını hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Pas Lekesi Çıkartırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pas, çıkarılması çok zor bir leke olduğu için insanlar genellikle kıyafetlerini çöpe atarlar. Ancak pas lekesini ne çıkarır sorusunun cevabı ile eşyaların çöpe atılmasına gerek kalmaz. Bu açıdan paslı eşyaların temizlenmesi için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan ilki etiket üzerinde açıklamadır. Etiket üzerindeki talimatları dikkatlice okumadan paslanan eşyayı makineye atmamanız gerekir. Alternatif işlem uygulandıktan sonra giysi üzerindeki talimatlara göre işlem gerçekleştirmeniz daha uygundur. Eğer ürün yanlış sıcaklıkta atılırsa, pas lekelerini çıkarmaktan ziyade giysilere zarar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra pas lekeleri üzerinde asla ağartıcı içeren temizleyiciler kullanmamanız önemlidir. Yüzeyi ağırlaştıracağı ve rengini bozacağı için pas lekelerinde ağartıcı kullanılmamalıdır. Bunun yerine çok amaçlı temizleyici kullanarak paslı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir