VeriBlog

Prof. Dr. Hüseyin Selçuk ile VeriMax Yüksek Alkali Ürün Grubu Üzerine Sohbet

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK

T.C. İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa

Mühendislik Fakültesi

Çevre Mühendisliği Bölümü

Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı

 

 

Yapılan Pandemi ile ilgili kamu projesi yürütücüsü olarak proje kapsamında biraz bahseder misiniz?

 

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Proje kapsamında bireysel önlemlerden çok insanların hergün mecbur olarak gittiği ve yüksek yoğunluğa sahip camii, okullar, üniversiteler, vergi daireleri ve hastaneler gibi tüm kamu binalarının alması gereken önlemler ve uygulamaları hakkında çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar kapsamında ortam havası ve yüzeylerin dezenfeksiyonu için her binanın altyapısının da izin vereceği şekilde ideal opsiyonlar belirlenerek kapsama alınmıştır.

 

Yüzeylerin dezenfeksiyonu için proje kapsamında hangi yöntemler mevcut?

 

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Yüzey dezenfeksiyonu yöntemleri arasında en uygun UVC, VUV/UVC ve en önemlisi alkali – klor alkali yüzey temizleyicileridir.

 

Neden en önemlisi olarak Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Gruplarını öneriyorsunuz?

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Ozon free UVC ler etkili olsa da insan varken çalışması sağlığa zararlıdır ve dezenfeksiyonu anlık olarak yüzeyde yapar çalışmadığı sürece yüzeyden bulaş riski devam eder bu sistem yoğun kullanılan alanlarda kullanılması zordur ve yatırım maliyeti vardır.

Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Gruplarının ise insan sağlığına zararı yoktur, uygulaması kolaydır ve yüzeyde film tabaka oluşturarak uzun süreli koruma sağlar.

Diğer dezenfektan ürünleri ve uygulama yöntemlerine göre farkı nedir?

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Çamaşır suyu, hidrojen peroksit gibi ürünlere baktığımızda anlık hijyen ve temizlik sağlar ama bu maddeler sıvı halden gaz haline geçerek uçup ortamdan yok oluyor. Gümüş ve bakır gibi ağır metal içeren dezenfektanlar solunum yoluyla insana ve çevreye ciddi olumsuzlukları mevcuttur. Yüksek Alkali grubuna baktığımızda, yani anlık hijyen sağlayabiliyoruz bunun yanı sıra yüzeye tutunarak film tabaka oluşturuyor ve yüzeyde mikroorganizma barınmasına imkan vermeyen bir yapı oluşturarak uzun süreli koruma sağlıyor.

 

Film tabakadan bahsediyorsunuz çalışma mantığı nasıldır gözle görülüp elle hissedilir mi?

 

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Film tabaka mikron düzeydedir doğru seyreltme oranlarında uygulanması durumunda elle hissedilip gözle görülemez. Su bazlıdır ve havadaki karbondioksit ile nötralize olur yan ürün oluşturmaz. Yüksek Alkali bu şekilde bu mikro organizmaların yüzeye tutunmasını ve yaşamasını engeller.

 

Proje kapsamında Yüksek Alkali ile uygulamalar gerçekleştirdiniz mi? Hangi marka ürünü kullandınız?

 

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Evet, birçok uygulama gerçekleştirdik bunlar arasında Cami uygulamasında halılar, düşey yüzeyler, cami avlusu, abdesthaneler ve tuvaletlerde uygulandı.

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde COVID-19 Polikliniğinde yer yüzeyleri, düşey yüzeyler ve tuvaletlerde uygulandı. Uygulamalarımızda yerli üretim olan VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Gruplarını kullandık.

 

Uygulamalar birçok yüzeyde gerçekleştirilmiş, peki diğer dezenfektanlar gibi her yüzey için aynı ürün mü kullanılıyor?

 

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:
Zemin, masa, halı veya koltuk gibi yüzeylerde farklı ürünler kullanıldı fakat hepsinde etkisi aynı olduğu için olumlu sonuçlar gözlemledik.

 

Bu çalışmalar kapsamında hangi VeriMax Yüksek Alkali Kimyasal Ürün Gruplarını kullandırdınız?

 

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Genel Temizleyici, Kuru Köpük Halı Şampuanı, Klor Alkali Genel Temizleyici, Aerosol ürünleri kullanıldı.

 

Uygulamalar sonucunda elde etmiş olduğunuz sonuçlar doğrultusunda kaç güne kadar koruma sağladığını raporlayabildiniz? Yorumlar mısınız?

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

Sahada yapılan uygulamaların öncesinde ve sonrasında akredite laboratuvar tarafından alınan Toplam Mikroorganizma Yüküne bakılmıştır ve 14 gün toplam bakteri yükü üzerinde etkili olduğu onaylanmıştır.

 

Başka bir akredite laboratuvar tarafından yapılan testlerde ise tüm ürünler ilk uygulama 1. Hafta ve 2. Hafta olmak üzere deneye tabi tutulmuş ve %99,995 oranında dezenfeksiyon sağladığı, ayrıca Yüksek Alkali Çamaşır Deterjanında 20,30 ve 40 oC derece sıcaklıklarda yıkamalarda da %99,9995 oranında dezenfeksiyon sağladığı gözlemlenmiştir

 

14 gün boyunca etkili olması temizlik çalışanlarının iş yükü ve kurumların maliyetleri üzerine etkisi nedir?

 

Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK:

En önemlisi uzun süre hijyen sağlamasıdır. Pandemi döneminde çok sık temizlik öneriliyor ve bu kapsamda temizlik ürünleri tüketimi ve iş yükünü azaltırken sürekli koruma sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir