VeriBlog

Sarı Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Sarı Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Sarı ter lekesi pek çok insanın baş etmeye çalıştığı bir sorundur. Terleme insan doğasının bir parçasıdır. Bu açıdan her sağlıklı insan terler. Vücut ısısını dengelemeye yardımcı olan terleme doğal bir durumdur ancak bıraktığı lekeler pek çok soruna neden olabilir. Bu nedenle terli giysiler temizlenirken özel dikkat gösterilmelidir. Siyah tişört ter lekesi yaygın ve sinir bozucu bir sorundur. Ter cildin yüzeyinden buharlaştığında, esas olarak vücudun soğutulmasından sorumludur. Vücudunuz yüksek oda sıcaklıklarına, egzersize, belirli yiyeceklere ve cinsel veya duygusal uyaranlara tepki olarak terler. Ter genellikle renksizdir, ancak cilt ve giysi yüzeyindeki bakteri ve kimyasallarla etkileşimler nedeniyle sararabilir. Kromozom hastalığı adı verilen nadir bir durum, terin sarı, yeşil, mavi veya diğer renk tonlarında olmasına neden olur. Bunun sonrasında ise giydiğiniz kıyafetlerde terleme sonucu sararma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu aşamada ter lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı önemlidir.

Kıyafetlerdeki Ters Lekesini Çıkarmanın Yolları

Terledikten sonra giysilerini hemen yıkamazsanız bir süre sonra sarı ter lekesi ortaya çıkabilir. Bu açıdan doğru şekilde sarı ter lekesini temizlenin birkaç yolu vardır. Giysileri doğrudan çamaşır makinesine atmadan önce siyah tişört ter lekesi sadece bölgesel olarak temizlenebilir. Bunun için 2 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı ılık su kullanabilirsiniz. Sirkeyi suyla karıştırdıktan sonra lekeye uygulamanız gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra 30 dakika bekleyerek kiri çözebilirsiniz. Ardından kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak bu giysinizi yeniden giymeden önce koltuk altlarınızın temiz olduğundan emin olmanız önemlidir. Bunun yanı sıra ter lekesi nasıl çıkar sorusunun bir diğer cevabı da direkt olarak çamaşır makinesinde yıkamaktır. Bu açıdan leke çıkarıcıyı makineye koymayı unutmamanız gerekir. Ayrıca giysileri doğrudan güneş ışığında kurutmamalısınız. Çünkü güneş ışığının kıyafetin rengini değiştirme rolü vardır. Siyah tişört ter lekesi için en etkili çözümlerden bir diğeri de tuzdur. Bunun için giysinizin sararmış bölgesine tuz serpin. Üzerine az miktarda su dökün. Toz haline gelene kadar elinizle ovun. Durulamadan önce yaklaşık 10 dakika bekleyin. Sonrasında ise çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Sarı Ter Lekesi Neden Olur?

Siyah tişört ter lekesi genellikle hastalık veya anormallikten kaynaklanmaz. Bunun nedeni deodorantın doğru kullanılmasıdır. Ter, birçok farklı protein ve mineralden oluşur. Bu proteinler ve mineraller, deodorantlardaki terlemeyi durdurmak için çalışan bileşenlerden biri olan alüminyum ile birleştiğinde, kimyasal bir reaksiyon terin yapısını değiştirir. Sonuç olarak, ter bezlerinden gelen ter sarıya döner. Bu sarı ter ise giysi kumaşına emilerek leke bırakır.

Normal kimyasal reaksiyonlara ek olarak, terin sarı, turuncu veya yeşile dönüşebileceği nadir durumlar vardır. Bu nadir hastalığın adı ise kromhidrozisedir. Bugüne kadar, kromhidrozise neyin neden olduğu tam olarak bulunamamıştır. Ter üretimini kontrol eden iki bez vardır. Bunların apokrin bezleri ve ekrin bezleridir. Apokrin krom hidroksit durumunda, ter genellikle terin sarımsı bir renk almasına neden olan pigment lipofuskin içerir. Genel olarak, vücudun apokrin kromohidrozdan en çok etkilenen kısımları koltuk altı, kasık, areola, göğüs uçları, burun ve göz kapaklarıdır. Bu arada, ekrin bezleri vücudun herhangi bir yerinde bulunabilir. Bu açıdan kromhidrozise bozuklukları genellikle bir kişi gıda boyası veya bazı ilaçları aldıktan sonra ortaya çıkar. Bunun sonucunda ise sarı ter lekesi sorunları ile baş edilmesi gerekir.

Renkli Kıyafetlerde Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Ter lekesi nasıl çıkar diye sorulduğunda bu sorunun cevabı, evde kullanılan en temel ürünler de olabilir. Bu açıdan limon, sarı ter lekesi çıkarmaya yardımcı olan bir asittir. Özellikle de renkli giysilerdeki ter lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, limon ve karbonatı aynı anda kullanarak temizleme etkisini artırabilirsiniz. Lekeye karbonat sürdükten sonra limon suyu ile kimyasal temizliğe başlayabilirsiniz. Ter lekelerini çıkarmanın birkaç yolu vardır. En etkili ve en sık kullanılan yöntemlerin başında ise tuz kullanımı gelir. Sarı ter lekeli çamaşırlarınızı deterjanla yıkamak istemiyorsanız ve tek sorununuz kıyafetlerinizdeyse ter lekelerini çıkarmak için tuz kullanabilirsiniz. Bu açıdan siyah tişört ter lekesi üzerine tuz koyduktan sonra 1 saat bekleyip ılık su ile durularsanız ter lekelerinin yok olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra karbonat ve limon suyu birleşimi de sıklıkla sarı ter lekesi gidermek için tercih edilir. Daha doğal bir temizleyicinin parçası olan karbonat ve limon suyu, ter lekeleri ve diğer birçok leke için iyi çalışır. Ter lekelerinin üzerine karbonat ve birkaç damla limon suyu dökün. Ardından 15 ila 20 dakika bekleyin ve ter lekelerini çıkarmak için ılık suyla durulayın. Ter lekesi nasıl çıkar sorusunun bir diğer cevabı ise beyaz sabundur. Beyaz sabunla ovalayarak ter lekesi olan bölgeleri yıkama etkisi elde edebilirsiniz. Renkli kıyafetlerinizdeki ter lekelerini nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Beyazlardan Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Siyah tişört ter lekesi yanı sıra beyaz giysilerde de ter lekesi oluşabilir. Bunun için makinede yıkama yöntemini deneyebilirsiniz. Makinede yıkama yöntemleri, özellikle yeni oluşan ter lekelerinde iyi sonuç verir. Eğer beyaz giysilerinizden ter lekelerini çıkarmak için çamaşır makinesi kullanmayı düşünüyorsanız çamaşır suyu kullanarak bu lekelerin çıkma oranını artırabilirsiniz. Çok etkili bir yöntem olan sirkeli su da ter lekelerini başarıyla çıkarabilir. Bu açıdan beyaz giysilerinizdeki ter lekesi için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ter lekesi nasıl çıkar sorusunun bir diğer yanıtı da hidrojen peroksittir. Ter lekeli giysileri temizlemek için az miktarda çamaşır deterjanı hidrojen peroksit ile karıştırılabilir. Bu çok etkili uygulamada dikkate alınması gereken bir sorun, hidrojen peroksitin giysinin rengini değiştirebilmesidir. Bu yöntemi son çare olarak kullanabilirsiniz. Ancak kıyafetleriniz beyaz olduğu için güvenli bir yöntemdir. Ancak sarı ter lekelerini ve kuru ter lekelerini çıkarmanın en etkili yöntemi kuru temizlemedir. Ter lekelerinin kuru temizleme işleminde kullanılan deterjanlar ter lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra giysinin kumaşına ve rengine zarar vermez.

Gözlükteki Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Gözlük takan bir kişiyseniz, gözlükteki kir ve yağın rahatsızlığını bilirsiniz. Bu açıdan, bir süredir temizlenmemiş gözlük camı üzerinde bakteri üreyebilir. Bakterilerin burun ve gözler gibi hassas bölgelere girmesi hastalık riski taşır. Bunun için ise gözlükteki ter lekesi nasıl çıkar sorusu ortaya çıkar. Bunun için bir sabun alın ve bunu elleriniz ile köpürtün. Camın üzerine köpüğü yayın ve ardından gözlüğü suyla durulayın. Eğer daha kolay ve etkili bir yöntem isterseniz gözlükleri gözlük camı bezi ile de temizleyebilirsiniz. Camları temizlemenin bir başka popüler yolu da cam temizleme spreyi ile temizlemeniz mümkündür. Bu spreyler camın derinlemesine temizlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra sarı ter lekesi için 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı tuzu karıştırarak macun haline de getirebilirsiniz. Bu işlemden sonra karışımı gözlük camına uygulayın ve ardından ovalayın. Sonrasında ise ılık su ile durulayın. Camı sıcak sabunlu suyla ovmak ve yıkamak camdaki ter izlerini önemli ölçüde azaltacaktır.