VeriBlog

Tertemiz Çamaşırlar İçin 3 Pratik Fikir

Tertemiz Çamaşırlar İçin 3 Pratik Fikir

Çamaşır makinesi yıkama programları bilmek tertemiz çamaşırlara sahip olmak için önemlidir. Temiz çamaşırlara sahip olmak görece kolay olsa da çamaşırları yıpratmadan yıkamak da önemlidir. Bu nedenle kullandığınız çamaşır makinesinin ve çamaşırlarınızın özelliklerini bilmeniz gerekmektedir.

Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Kirli çamaşırların dolaba düzgün bir şekilde geri konabilmesi için birkaç ayrı adım gereklidir. Çamaşırları ayırmanız, hazırlamanız, gerekirse lekeleri çıkarmanız veya ön işlemden geçirmeniz, yıkamanız, kurutmanız ve gerekirse katlamanız veya ütülemeniz gerekir. İdeal bir yıkama sonucu için temel gereksinimlerden biri elbette elde çamaşır yıkama değil temiz ve tam işlevli bir çamaşır makinesidir.

Çamaşırları düzgün yıkamak, ayırma ile başlar, çünkü tüm çamaşırları ve diğer tekstil ürünlerini makinede aynı şekilde, birlikte ve aynı yıkama döngüsünde yıkayamazsınız. Ayrıca çamaşır yıkamak için farklı deterjanlar gereklidir. Bazı çok hassas kumaşlar çamaşır makinesinde yıkanmamalı, elde yıkanmalı ve hatta kuru temizlemeciye götürülmelidir.

Giysilerinizin ve diğer çamaşırlarınızın birkaç kez yıkandıktan sonra bile hala güzel ve bakımlı görünmesini sağlamak için, her zaman tam olarak üreticinin talimatlarına göre yıkamanız önemlidir. İlgili yıkama ve bakım talimatları, genellikle giysinin içine yapıştırılan etikette bulunabilir. Bunun için çamaşır yıkama programları bilmek önemlidir. Elbette, bireysel yıkama ve bakım sembollerinin ne anlama geldiğini de bilmelisiniz. Belirli çamaşır yükü için uygun bir deterjan kullanmanız da aynı derecede önemlidir.

Çamaşır Yıkama Ürünleri Nasıl Seçilir?

Kesinlikle sahip olmanız gereken şey, öncelikle sıradan deterjanı ve ikinci olarak hafif bir deterjan veya hassas çamaşırlarınız yoksa renkli bir deterjandır. Kompakt bir deterjan kullanın. Deterjanları her süpermarkette bulabilirsiniz.

Sıradan deterjanla yıkayabilirsiniz. Sıradan deterjanları, ancak yaklaşık 60 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda etkili olan ağartıcı içerir. Ancak, hassas olmayan çamaşırları yalnızca sırdan deterjanla yıkamanızı ve diğer çamaşırlar için renkli deterjan veya hafif deterjan kullanmanızı öneririz. Çamaşırları yıkamadan önce çamaşır yıkama işaretleri dikkate alınmalıdır. Aşağıdaki çamaşırlar genellikle 40 ila 90 derecede yıkanabilir:

 • Çarşaflar ve yatak örtüleri
 • İç çamaşırları
 • Bol gecelik, pijama
 • Havlular

Dış giyim konusunda daha dikkatli olmalısınız. Büyük olasılıkla sıradan deterjanla, ancak renkli deterjan veya hafif deterjanla yıkamak daha iyidir:

 • Gömlek ve bluzlar pamuk, keten ve sentetik yapılmış
 • Pamuklu, keten, sentetik pantolonlar
 • Etekler
 • Çorap

Aşağıdaki giysileri hafif deterjan veya sıvı yün deterjanı ile yıkamak önemlidir:

 • Doğal renklere sahip narin pamuklu giysiler
 • Ceketler ve paltolar kumaştan

Yalnızca sıvı yün deterjanı ile yıkamanız gerekir (bu tür kumaşlar elde çamaşır yıkama ile de temizlene bilir):

 • Yün kazaklar ve eşarplar vb.
 • Her türlü ipek giyim

Hiç yıkamamalısınız:

 • Deri giyim
 • Bazı son derece hassas ipek kumaşlar

Çamaşırların kumaşlarının türlerine göre ürün seçmek yaygındır. Ancak çamaşırların renklerine göre de ürün seçilmelidir. Beyazlar, renkliler ve siyahlar için ayrı deterjanlar üretilmiştir. Bu deterjanların kullanılması çamaşırların renklerindeki bozulmaların önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca elde çamaşır yıkama için de ayrı ürünler satılmaktadır. Elde yıkama ürünleri ile makine ürünleri birbirinden farklıdır.

Çamaşır Etiketlerin Anlamları Nelerdir?

Giysilerin üzerinde nasıl yıkanması veya bakımının yapılması gerektiği ile ilgili çeşitli çamaşır yıkama işaretleri vardır. Bu sembollerden bazıları açıklamalarıyla birlikte aşağıda listelenmiştir:

 • Küvet  yıkama anlamına gelir.
 • Üçgen ağartma anlamına gelir.
 • Daireli kare kurutma anlamına gelir.
 • Demir ütüleme anlamına gelir.
 • Daire kuru temizleme anlamına gelir.

Bu bilgilere göre çamaşır makineniz için program seçmelisiniz.

Çamaşır fişi sembollerini ve anlamlarını bilenler bilir: Üzerinde çarpı işareti olan bir yıkama teknesi, giysinin çamaşır makinesinde yıkanmaması ve kuru temizlemeciye getirilmesi gerektiği anlamına gelir. Lavabonun üzerindeki el sembolü, elde çamaşır yıkama anlamına gelir.

Ayrıca çeşitli yıkama sembollerinin yanında bir kare bulacaksınız. Bu çamaşır sembolü, giysinin kurutma makinesinde kurutmaya uygun olup olmadığını gösterir. Kurutucu yıkama sembolünün yanındaki noktaların ne anlama geldiğini buradan okuyabilirsiniz.

İçinde daire olan bir kare, giysiyi kurutucuya koyabileceğiniz ve kuruturken özel bir şeye dikkat etmeniz gerekmediği anlamına gelir. Ancak daire içinde bir nokta görülüyorsa, düşük ısıda hafif kurutma gereklidir. Ne kadar çok nokta gösterilirse, giysiyi o kadar nazikçe kurutmanız gerekir.

Bu işaretlere göre çamaşır makinesi yıkama programı seçmek önemlidir. Aksi halde kıyafetler yıpranabilir ve hatta kullanılmaz duruma gelebilir.

Tertemiz Çamaşırlar İçin Pratik Fikirler

Herkes tertemiz çamaşırları olsun ister. Ancak çoğu kişi bu isteğine kavuşamaz. Temiz çamaşırlar için önemli olan ilk nokta doğru çamaşır makinesi yıkama programları tercih etmektir. Diğer önemli noktalar sizin için listelenmiştir:

Çamaşırları Ayırın

Çamaşırlar, yıkama için önceden tasnif edilmelidir. Bunun için aslında iki ana kriter var:

Duyarlılık: Çamaşırlar ne kadar hassas – yani hangi yıkama programını ve hangi deterjanı kullanabilirim. Narin çamaşırları kirli beyazlarla birlikte yıkamak zordur – ya narin çamaşırlar kırılır ya da beyazlar temiz olmaz.

Sürtünme / renginin solması: Çamaşırlar ne renk – ve siliniyor mu? Mümkün olduğunca benzer renkleri yıkamalı, çok açık ve çok koyu renkleri birleştirmemelisiniz. Bir çamaşır parçasının silinmeyeceğinden eminseniz, elbette başka renklerle de kombinleyebilirsiniz. Tecrübelerimize göre, özellikle kırmızı ve siyah çamaşırlar, doğal renklerdeki çamaşırların yanı sıra boyamayı sever. Kolayca lekelenen birçok çamaşır, çamaşır yıkama işaretleri ile uyumlu ve ayrı olarak yıkanır.

Çamaşırlarınızı Yıkamaya Hazırlayın

Uygun hazırlıklar, yıkama sırasında birçok aksiliği ve çamaşırların ve çamaşır makinesinin zarar görmesini önleyebilir. İster sivri uçlu nesneler, kalemler, düğmeler, bozuk paralar, kâğıt mendiller, ister ceplerinden çıkarılması unutulmuş notlar veya biletler olsun. Açık fermuarlar da diğer parçalara zarar verebilir. Çamaşır makinesi yıkama programları dikkate alınsa bile çamaşırlarınız zarar görebilir. Bu nedenle, çamaşırları makineye koymadan önce şunları yapmalısınız:

 • Tüm giysilerdeki cepleri kontrol edin ve gerekirse boşaltın.
 • Genellikle fermuarları, düğmeleri ve cırt cırtları kapatın
 • Dış giyimi yıkamak için ters çevirmek en iyisidir (özellikle kot pantolonlar, pantolonlar ve ceketler, ayrıca uygulamalı, baskılı veya payetli tişörtler ve sweatshirtler)
 • Ayrıca nevresimleri ters çevirin ve fermuarları veya düğmeleri yapın. Mümkünse, sıkma sırasında dengesizliğe yol açabileceğinden, diğer çamaşırların içlerine sıkışmaması için yorgan örtülerini tutturucusuz düğümleyin.
 • Hassas ve küçük çamaşırları (sütyen, tayt veya bebek çorabı gibi) bir çamaşır filesi içinde yıkamak en iyisidir.

Çamaşır Yıkama Filesi Kullanın

Çamaşır yıkama filesi kullanmak özellikle hassas çamaşırlar için oldukça önemlidir. Çamaşır fileleri daha çok askeriye ve yatılı okul gibi toplu yıkama yapılan yerlerde kullanılır. Kullanım amaçları kişilerin çamaşırlarının birbirlerine karışmamasıdır. Bu işlemi evde de uygulayabilirsiniz.

Çamaşır yıkama işaretleri dikkate alınarak çamaşırları filelemek size kolaylık sağlayacaktır. Özellikle çorap ya da iç çamaşırı gibi kolayca kaybolan ve diğer çamaşırların arasına sıkışan ürünlerde çamaşır fileleri kullanılabilir.  Çamaşırlar yıkanmayı bitirdikten sonra örneğin filedeki çoraplar kolayca diğerlerinden ayrılabilir.

Bu fileleri çamaşır yıkamak için değil de çamaşırları gruplandırmak için de kullanabilirsiniz. Küçük bir banyoya sahipseniz ve kirli sepeti koyamıyorsanız çamaşır fileleri tam size göre olacaktır. Beyaz, açık renkli, koyu renkli ve siyah olarak ayıracağınız çamaşırlarınızı kolayca yıkayabilirsiniz.