VeriBlog

Yazlık Temizliğinin Aşamaları Nelerdir?

Yazlık Temizliğinin Aşamaları Nelerdir?

Her evde olmazsa olmaz bir ritüel olan yaz temizliği, yorganın yavaş yavaş kaldırılması ve eve çiçek ve böceklerin getirilmesiyle resmen başlar. Bu temizlik genellikle ilkbaharda başlar. Yazın temizlik demek evin detaylarını temizlemek demektir. Kışlık kıyafetleri kaldırılırken, yazlık kıyafetler ortaya çıkar. Villa temizliği için genellikle evdeki fazlalıklar çıkarılır, halı temizlenir ve iç mekânın temizliği başlar. Yaz temizliğinin en önemli kısmı evin boyanmasıdır. Kışın duvarlar sobadan ve doğalgazdan kirlenir. Bu kirlenmeden sonra oluşan boya genellikle eve estetik olmayan bir görünüm kazandırır. Bunun için ise genelde evin duvarları yeniden boyanır. Bu açıdan yaz olduğu için iç mekânlarda genellikle parlak renkler tercih edilir.

Yazlık evi temizlemek, başka bir yeri temizlemekten farklıdır. Bu açıdan yazlıklar genellikle iki veya üç katlı büyük bir evdir. Daha büyük evler daha ayrıntılıdır ve temizlenmesi daha uzun sürer. Bunun yanı sıra bu evlerin ayrıca bir bodrum katı vardır. Bodrumun temizlenmesi de kolay değildir. Bu yüzden villa temizliği yapmadan önce temizlik aşamalarının belirlenmesi gerekir. Bu aşamalar ise üst kattan başlar. Yatak odası zemini uygun bir yüzey temizleyici ile temizlenir ve silinir. Ardından üst katlardaki balkon, banyo ve tuvaletler temizlenmelidir. Sonrasında ise yaz temizliği merdivenlerden aşağı inilerek devam etmelidir. Aşağı kattaki odalar da temizlendikten sonra yıkanmış perdeleri asmak gerekir. Bu aşamalar ile yaz temizliği yapmak oldukça kolaydır.

Yazlık Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaz temizliği söz konusu olduğunda, evi temiz bırakmış olsanız dahi, geçmişte biriken kirler nedeniyle temiz olma özelliğini kaybetmiş bir ev sizi bekler. Bu noktada yaz aylarında evini ne zaman temizlemesi gerektiğini merak edenler için en doğru cevap yaz başında yapmaktır. Halı, tül gibi evinizdeki en etkileyici eşyaları abajurlarla temizledikten sonra, birkaç küçük dokunuşla temizliği tamamlayabilirsiniz. Evi temizlemeye başlamadan önce yapılacak ilk şey yazlık evi havalandırmaktır. Kapalı pencerenin arkasındaki havanın soğuk havayla buluşmasını bekleyen mobilya veya eşyalar, ağırlık kaybederler ve çok daha ferah olurlar. Öte yandan, geçen yazdan bu yana artık önemli olmayan veya kullanılmayan eşyalarınız varsa, bunları kaldırmak ve yeni eşyalar için yer açmak da önemli bir detaydır. Yazın en önemli parçası olan oturma odasını bitirip, mutfak ve banyoyu temizledikten sonra yeniden yazın keyfini çıkarmanız daha kolaydır.

Yazlık Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz temizliği birkaç adım gerektirir. Genellikle yaz aylarında ev boyayan insanlar, boyamadan sonra zemini temizlemeye başlarlar. Bu yüzeylerin temizliğinde sıklıkla kimyasallar tercih edilmektedir. Kış aylarında odalar çok az havalandırma imkanı sahiptir. Bu açıdan villa temizliği yaparken ilk olarak evin havalandırılması gerekir. Villa temizliği yapmadan önce dikkat edilmesi gereken pek çok önemli konu mevcuttur. Her şeyden önce, villayı temizlemek için kesinlikle birden fazla kişi gerekir. Çünkü her villanın temizliği farklı beceriler gerektirir. Odadaki nesnelerin durumuna ve zeminin yapısına göre temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Bir villayı temizlemenin olmazsa olmaz görevlerinden biri de ışıkların temizlenmesidir. Bunun yanı sıra bahçe temizliğinin de unutulmaması gerekir.

Villa temizliği yaparken akılda tutulması gereken en önemli husus perdeleri yıkamayı unutmamaktır. Bu nedenle yazlıkta bulunan bütün perdeler yıkanmalı ve ıslak bir şekilde asılmalıdır. Bu sayede perdelerin ütülenmesine gerek kalmaz. Bunun yanı sıra duvarda dökülen boylar varsa, duvarla aynı renkte olan bir boya bu bölgeye uygulanmalıdır. Ayrıca kapı kollarını, mobilya kollarını ve düğmeleri detaylı bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Bu sayede herhangi bir yerde toz kalmaz ve yazlığınız daha temiz bir hale gelir.

Yazlık Temizlerken Kullanılması Gereken Ürünler

Villa temizliği konusunda gerekli olan birçok ürün vardır. Bu ürünler sayesinde ise yapacağınız temizlik kalıcı olabilir. Özellikle mutfaklarda yağ lekelerine çok sık rastlanır. Bu nedenle kişisel ihtiyaçlarınıza göre seçeceğiniz yağ sökücü bu konuda size yardımcı olur. Bunun yanı sıra pas ve kireç çözücü de önemli ürünler arasındadır. Pas sökücü ve kireç çözücü kullanarak sert kalıntıları ve paslı yüzeyleri ovmadan temizleyebilirsiniz. Karo yüzeylerinden sarı pas lekelerini çıkarmak için pas ve kireç sökücü de kullanılabilir. Ayrıca mikrofiber temizlik bezi de çeşitli amaçlarla kullanılabilen temizlik ürünlerinden biridir. Bu bağlamda mikrofiber bez bu ürünlerin kullanımını kolaylaştırır. Bu ürün, ilave temizlik ürünlerine ihtiyaç duymadan ıslak veya kuru yüzeyleri temizlemek için de kullanılabilir. Bu açıdan bu ürünler oldukça önemlidir. Ayrıca genel temizleyici kullanarak da pek çok açıdan avantaj sağlayabilirsiniz. Böylelikle yapmayı planladığınız yaz temizliği daha kolay bir şekilde yapılabilir.

Verimax Klor Alkali Çok Amaçlı Genel Temizleyici

Verimax Klor Alkali Çok Amaçlı Temizleyici, yaz temizliği yapılırken etkili uzun süreli koruma ve güvenli hijyen için kullanılır. Ancak klordan etkilenen yüzeylerde kullanılmaması önerilir. Güvenli ve etkili temizlik için yüksek pH düşünülerek yapılmıştır. Bu ürün, deterjan kategorisine aittir ve klorsuz yüzeylere kolaylıkla uygulanabilir. Uzun süreli koruma ve güvenli temizlik için yüzey temizliğinde kullanılır. Seyreltilmiş ve konsantre formda mevcuttur. Konsantre 5 litre kullanıma göre 1/10 oranında seyreltilebilir. Vileda, paspas, sünger ve bezlerle kullanımı kolaydır. Bu açıdan bu ürün ile villa temizliği yapmak pek çok açıdan işlerinizi kolaylaştırır.

Verimax 3’lü Etki

Villa temizliği, çok fazla zaman ve çaba anlamına gelir. Bu açıdan Verimax 3’lü Etki ürünleri ile temizlik süresini kısaltabilir ve evinizi temiz tutabilirsiniz. İnsanlar ve çevre göz önünde bulundurularak geliştirilen bu temizleyici, çevrede görünen veya görünmeyen çok çeşitli virüsleri, bakterileri ve mikroorganizmaları öldürebilir. Bu yüzden %100 temiz bir çevre sağlar. Ayrıca bu ürün, yağı ve kiri temizlemeye yardımcı olan bileşenler içerir. Uygulanan yüzeyin kokusunu tamamen yok eder ve yeni lekelerin oluşmasını engelleyerek uzun süreli koruma sağlar. Sentetik kimyasallar veya alkol içermez. Yüzeyi en iyi geleneksel temizleyicilerle temizlemesinin yanı sıra ağza veya buruna dokunulduğunda herhangi olumsuz bir etkisi olmaz. Bu açıdan bu temizleyici uçucu maddeler kullanmadığından açıldıktan sonra da uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Yüzeye uygulandığında ağartma yapmaz ve kimyasal kalıntı bırakmaz. Solunum sağlığınıza zararlı değildir ve havada hapsolmaz. Bu açıdan toz birikmesini önler ve yaz temizliği için olmazsa olmaz ürünlerden biridir.

Verimax Yüksek Alkali Halı Şampuanı

Verimax Yüksek Alkali Halı Şampuanı, temizliği çok daha kolay ve yoğun hale getirir. Halının yüzeyinde tüm yaşam alanlarında kullanılan binlerce görünmez toz bulunmaktadır. Bu mikroorganizmalar düzenli olarak yıkanmadıkları takdirde büyümeye devam edeceklerdir. İnsan vücudundaki belirtiler burun tıkanıklığı adı verilen alerjik reaksiyonlar ve mevsimsel rahatsızlıklardır. Bu açıdan yüksek alkali halı şampuanı, bu görünmez mikroorganizmaları ve organizmaları anında yok eder. Özellikle bu durum çocuklu aileler için önemlidir. Bu yüzden halı şampuanı ile çocuklarınız sağlığı da herhangi bir tehlikeye girmez. Böylelikle yapacağınız yaz temizliği kalıcı bir hale dönüşür. Tüm bunlar için ise evinizin ve temizliğin olmazsa olmazı Verimax temizlik ürünleri size yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir